"Ljudi koji daju neodgovorne i uvredljive izjave o nastojanjima Mitropolita Amfilohija, sveštenstva i vjernog naroda Mitropolije da služe na ostacima drevnog hrišćanskog hrama, kao i novinari koji, bez nastojanja da ispitaju događaj, nekritički prenose njihove izjave, ustvari su oni koji dižu tenzije povodom ovog sasvim mirnog i redovnog događaja crkvenog života", saopštila je MPC SPC.
Navodi se da je umirovljeni paroh ulcinjski protojerej-stavrofor Radojica Božović služio na Svaču već dvadeset godina na praznik Rođenja Svetog Jovana Krstitelja.
"Mitropolit Amfilohije je na Svaču, prije jučerašnjeg dana, služio na isti dan već nekoliko puta (najmanje tri). Da li je iko u javnosti čuo za bilo kakav problem na Svaču svih tih godina? Naravno da nije, jer problema nije ni bilo, već su povremeno čak i lokalni mještani islamske vjere uzimali učešće na prazničnim slavljima. Juče se, potpuno neizazvano, pojavila grupa ljudi, koji su pokušali da zabrane službu na ostacima crkve Svetog Jovana i time navukli na sebe pažnju javnosti. Policija je korektno postupala i bez incidenta omogućila Mitropolitu i okupljenom sveštenstvu i narodu da odsluže Svetu službu, doduše pored crkve Svetog Jovana, što smo u Mitropoliji SPC nerado, ali mirno prihvatili, razumjevši da je to mjera kompromisa da praznik prođe što je mirnije moguće", saopšteno je iz Mitropolije SPC.
Kazali su da je crkva Svetog Jovana, čiji su ostaci djelimično sačuvani, sagrađena je u XIII vijeku, na ostacima ranijih, mnogo starijih hramova, među kojima je posljednji srušen od Mongola 1242. godine.
"Grad Svač je vezan za dinastije Vojislavljevića (od kojih su, po pojedinim istraživačima, neki i sahranjeni na Svaču), Nemanjića i Balšića, a posebno za ličnost koja se na osobit način poštuje u našoj Crkvi - Svetog Jovana Vladimira, koji je u gradu imao svoju prestonicu (po savremenim istraživanjima, moguće je i da je prvobitno bio sahranjen u ovoj crkvi), a Mitropolija je u njegov spomen podigla veliki hram u Baru. U neposrednoj blizini Svača je i brdo Oblik (Vladimir) na kome su ostaci crkve posvećene Svetom Jovanu Vladimiru, koja se pominje u XV vijeku, a po ovome svetome se i čitava oblast zove Vladimir. Ne vidimo kako bi ikome smetalo da u toj crkvi odslužimo službu Božiju u slavu Gospoda, a u spomen Svetog Jovana Vladimira i njegovog nebeskog zaštitnika Svetoga Jovana Krstitelja, tim prije što niko decenijama oko ove službe nije pravio pitanje", kazali su iz Mitropolije SPC.
Iz Skupštine opštine (SO) Ulcinj juče je saopšteno da je "Srpska pravoslavna crkva bez odobrenja vlasnika Opštine Ulcinj, pokušala da održi vjerski obred unutar objekta kod sjevernog ulaza starog grada Šas gdje se izvode radovi na konzervaciji objekta".
"Što se tiče brige za ovu crkvu pojedinih visokih dužnosnika Opštine Ulcinj, koji nijesu bili na visini svojih funkcija u komentarima jučerašnjeg događaja, obavještavamo javnost da je crkva prepuštena na milost i nemilost svakom slučajnom prolazniku i upravo je predlog Mitropolije da se crkva obnovi, zatvori i zaštiti, a da ne ostane zarobljena čeličnom konstrukcijom, postavljenoj prethodnih mjeseci, te da po njoj ne budu ubuduće razbacane ljudske kosti, koje vjerovatno potiču od ktitora ovoga hrama", navodi se u saopštenju.
Iz Mitropolije SPC dodaju da ne znaju "odakle ikome ideja da vrši nekakve ”nadzore” poslije Liturgije, te da utvrđuje da li je tokom molitve bilo nekakvih ”intervencija” ili ”materijalne štete”".
"Zaključak je, dakle, da se ne radi ni o kakvoj ”provokaciji”, ”osvajanju”, ”orgijanju” od strane Mitropolije, već o uobičajenoj prazničnoj Svetoj Liturgiji, koju je, iz nepoznatih razloga, pokušala da spriječi manja grupa ljudi, čiji predstavnici, uzgred, po ličnom izjašnjenju, uopšte nisu hrišćani, te nije primjereno da imaju potrebu da raspoređuju ko će, gdje, kad i kako da služi hrišćanske službe. Za šta je, uostalom, napravljen taj hram nego da se u njemu Bogu molimo", zaključeno je u saopštenju Mitropolije crnogorsko-primorske SPC.