Da li je u pitanju tradicionalno strastvena ljubav prema oružju ili je ta strast u poslednje vrijeme poprimila neke druge obrise, najbolje će pokazati krivični postupci koji su povodom tih zapljena pokretani pred crnogorskim pravosudnim organima.
Prema mišljenju dekana Pravnog fakulteta i stručnjaka iz oblasti kriminalistike i kriminologije profesora Velimira Rakočevića, uglavnom se radi o tradiciji, ali on ne isključuje ni druge motive koji se kose sa važećim zakonskim normama. Rakočević podsjeća da je vrlo teško naći crnogorsku porodicu koja kroz brojne generacije nije naslijedila oružje, koje prevashodno ima simbolički značaj.
“Od legalnog oružja nikome ne prijeti bilo kakva opasnost. Međutim, veliki problem predstavlja nelegalno oružje koje je uglavnom u posjedu kriminalnih grupa i lica koja iza sebe imaju pozamašne kriminalne dosijee. U najvećem broju slučajeva radi se o licima koja su povratnici u izvršenju teških krivičnih djela i koja su već prošla kroz kaznenu evidenciju.Ta lica „naoružana do zuba” predstavljaju realnu opasnost po bezbjednost građana”, ističe Rakočević.
On podsjeća da crnogorska policija već nekoliko godina sprovodi kampanju pod sloganom „Poštuj život, vrati oružje”, ali su mnogi taj slogan izokrenuli u nabavi oružje, oduzmi nekome život.
“To potvrđuju učestala ubistva i arsenal oduzetog oružja u nelegalnom posjedu crnogorskih građana.Treba imati u vidu činjenicu da se u našoj zemlji, koja je veoma važna po svom geostrateškom položaju, ukrštaju putevi krijumčarenja oružja kao oblika organizovanog kriminala. Stoga, država intenzivno preduzima brojne aktivnosti da suzbije nelegalne aktivnosti nabavke oružja svih vrsta i njegove zloupotrebe”, kaže Rakočević.