Iz Berlina je već najavljeno da stiže novi diplomatski predstavnik Tomas Šild koji će na čelu njemačke ambasade zameniti Aksela Ditmana. Šild dolazi iz misije Njemačke pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku. Mandat ističe i britanskom ambasadoru Denisu Kifu, a njegov nasljednik očekuje se na jesen.
Promene očekuju i Ambasada Rusije, koju je čak šest godina vodio Aleksandar Čepurin. On bi poslije Beograda trebalo da ode u diplomatsku penziju, a Kremlj bi na njegovo mjesto mogao da pošalje Bocana Harčenka, odličnog poznavaoca balkanskih prilika i, kako navodi beogradski list, "dokazanog prijatelja Srba".
Harčenko u ruskoj diplomatiji važi i za eksperta za rješavanje problema, a koga predsjednik Vladimir Putin šalje u zemlje na koje Zapad vrši pritisak. Harčenko je bio ambasador Rusije u BiH od 2009. do avgusta 2014. godine, a prije toga dugogodišnji predstavnik Rusije u Kontakt grupi i, uz diplomate SAD i EU, predstavnik u posredničkoj trojci za rješavanje pitanja statusa Kosova i Metohije. Takođe, bio je član ruske delegacije na Dejtonskim mirovnim pregovorima i mirovnoj konferenciji o BiH u Parizu.
Očekuje se da i Berlin i London za nove ambasadore u Srbiji imenuju iskusne karijerne diplomate, imajući u vidu da će u narednom periodu kosovsko pitanje i članstvo Srbije u Evropskoj uniji biti u vrhu.
Na kraju četvorogodišnjeg mandata je i kineski ambasador Li Mančang, ali u diplomatskim krugovima vjeruju da Peking najverovatnije neće u ovom trenutku vršiti promjene u svojoj "ispostavi" u Beogradu.
Naime, procjenjuje se da uvođenje novog diplomate "u igru" ne bi bilo produktivno u jeku značajnih projekata koje je Kina započela i u Srbiji i u ovom dijelu Evrope, a imajući u vidu da je Li odlično odradio posao i dao značajan doprinos jačanju veza Beograda i Pekinga.
Iz Beograda odlaze i ambasadorke Australije i Indije, Džulija Fini i Narinder Čohan, navele su "Novosti".