Politika

Ulcinju ćemo vratiti stari sjaj i učiniti ga najbogatijom opštinom

Vjerujem da će Ulcinj uskoro biti najbogatija crnogorska opština i pored toga što je stanje u najjužnijoj crnogorskoj opštini veoma teško zbog duga koji prelazi cifru od 42 miliona eura, ne ubrajajući još dodatnih oko 11 miliona duga po osnovu plata i doprinosa preduzeća čiji je osnivač Opština. 
Ulcinju ćemo vratiti stari sjaj i učiniti ga najbogatijom opštinom
Dnevne novineIzvor

Prognoze nove lokalne uprave, na čelu sa predsjednikom Ljorom Nrekićem, su da će ubrzo Ulcinj biti najbogatija crnogorska opština. Prvi potez im je, kažu, bio da odaberu najsposobnije i najobrazovanije kadrove bez obzira na stranačku ili neku drugu pripadnost, čime su i pokazali da im je jedini interes da vrate stari sjaj ove najužnije opštine. 

"Smatram da Ulcinj ima odlične preduslove za ubrzan razvoj. Svjedoci smo da je u poslijeratnom periodu, umjesto očekivane obnove, nažalost došlo do sistematskog uništavanja privrede, iseljavanja stanovništva, te stagnacije u gotovo svim segmentima društva. Zbog toga je neophodno napraviti veliki sistemski zaokret, radikalne reforme i promjene u radu i funkcionisanju lokalne administracije, te maksimalno iskoristiti potencijale, sredstva i brojne resurse za rješavanje problema velike nezaposlenosti.

opstina-ulcinj

Lokalna administracija mora biti maksimalno profesionalna, odgovorna i u službi svih građana bez obzira na stranačku ili neku drugu pripadnost.

Kao predsjednik postaviću se kao vođa ekipe novih, mladih i energičnih ljudi od kojih ću tražiti timski rad, gdje ćemo svi zajedno biti na usluzi i raditi na rješavanju problema građana. Zato sam predložio koalicionim partnerima da odaberemo najsposobnije i najobrazovanije kadrove, bez obzira na stranačku ili neku drugu pripadnost u čemu su me podržali i time smo dokazali da je svih nas jedina želja da Ulcinju vratimo nekadašnji sjaj najbogatije opštine", pojasnio je Nrekić. 

Prema njegovim riječima, izlazak iz tog stanja, pored tima koji će nastojati da iskoristi svo vrijeme i energiju za rješavanje problema građana, neophodno je raditi i na aktivnostima  razvoja gradske infrastrukture te stavljanja u funkciju pojedinih prirodnih resursa i potencijala ove opštine.

Zaustaviti sivu ekonomiju u oblasti turizma

S obzirom da možemo reći da smo u fazi oporavka turizma na ovim prostorima, privredne grane od koje zavisi razvojna supstanca naše opštine, pored težnje za povećanje broja turističkih posjeta, moramo zaustaviti sivu ekonomiju u ovoj oblasti. Naime, neprijavljivanje smještajnih kapaciteta, gostiju, neplaćanje boravišne takse, samo su neki od načina na koji se pokušava ostvariti ekstra profit dok je na gubitku budžet Opštine i turistički radnici koji rade prema zakonu. Pored hotela, mali je broj onih koji prijavljuju smještajne kapacitete i goste zato smo odlučili da uposlimo nekoliko radnika koji će obilaziti objekte, nakon čega očekujemo  realniju sliku ali i pozitivni ekonomski efekat", objašnjava predsjednik Nrekić.

On je dodao da po evidenciji trenutno u Ulcinju boravi oko 4.200 gostiju. Međutim, riječ je pretežno o gostima u hotelima, dok je realan broj gostiju na ulcinjskoj rivijeri mnogo veći. Takođe, lokalna uprava koja ima planove za produžetak turističke sezone kroz razvoj eko turizma, te razvoj kamping i sportskog turizma, sa kojim bi sezona trajala preko čitave godine, zalaže se da prihode od turizma dovede do visine godišnjeg budžeta. Posebno, kaže on, ako se realizuju neki planovi koje imaju sa strateškim partnerima Krismom i najvećim svjetskim  turoperatorom TUI koji planiraju da predlože idejno rješenje za razvoj Ade Bojane. 

pogled-ulcinj

Investicije u infrastrukturu glavni prioritet

Dugo je Ulcinj, prema Nrekićevim riječima, bio u zatišju kada je riječ o ulaganjima u infrastrukturne projekte sa kojim bi se unaprijedio kvalitet života stanovništva i same turističke ponude, ali i uvećao porast zaposlenosti stanovništva. 

"Investicije u infrastrukturu, posebno u komunalnu i saobraćajnu, su nam trenutno prioritetne kako za život stanovništva tako i za razvoj i turizma i poljoprivrede koja je u usponu. Nakon završetka radova na dionici magistralnog puta Ulcinj – Vladimirske Krute, izgradnje kružnog toka kod sjedišta Opštine, trafostanice, izgradnja riblje pijace, mosta Donje Mide, rasvjete za Stari grad, vodovodno kanalizacione mreže, tu je još i pripremljenih 19 planskih dokumenata čije se usvajanje očekuje uskoro.

Mogu reći da ćemo u saradnji sa resornim državnim institucijama učiniti sve da oporavimo privredu Ulcinja, ojačamo i ubrzamo ekonomski razvoj nekada najbogatije primorske opštine i zaustavimo odliv mladih, školovanih i kvalitetnih kadrova. Uskoro bi trebali da počnemo i sa formiranjem JP Parking servis sa kojim ćemo dočekivati turističku sezonu sa uređenijim parking prostorom koji je do sada bio jedan od gorućih problema ovog grada", ističe Nrekić, dodajući da realizacijom ugovora sa kompanijom Voli i Vinarijom Milović i razvoj poljoprivrede ide uzlaznom putanjom.

Voli i Kompanija Milović doprinijeće razvoju poljoprivrede

Nrekić je podsjetio da je kompanija Voli uzela u zakup oko 69 hektara obradljivog zemljišta na lokalitetu Šas koja, prema ugovoru, planira da zasnuje proizvodnju nara, limuna, mandarine i pomorandže, kao i povrća. 

>>> Kompanija Voli ulaže u Šas <<< 

"Pored investicije vrijedne 1,5 miliona eura, dohotka Opštine, predviđeno je otvaranje 20 stalnih radnih mjesta i znatno veći broj sezonskih radnika čime dobijamo višestruki značaj. Takođe ćemo i realizacijom ugovora sa kompanijom Milović koja je uzela u zakup oko 10 hiljada hektara zemljišta za zasad vinove loze imati sve te benefite, ali i dobiti brend po kojim će naša opština biti još prepoznatljivija u svim segmentima", kazao je Nrekić. 

On je podsjetio da je to u skladu sa onim što je i rekao ministar Simović tokom posjete opštini da “nemamo više pravo, niti komfor, da gledamo neobrađeno poljoprivredno zemljište”, te da je to “potreba naše ekonomije, i svih domaćina koji imaju zemljište, a ne obrađuju ga”, misleći i na privatno, ali i na državno poljoprivredno zemljište. 

>>> Simović u Ulcinju potpisao ugovore o zakupu još 200 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta <<<

Uskoro izgradnja ribarske luke 

Projekat izgradnje ribarske luke, ispod rta Đerani koji bi trebao da počne sa realizacijom ovih dana, biće važan podsticaj u razvoju sektora ribarstva. Po projektu radi se o ribarskoj luci sa 40 vezova, sa potrebnom obalnom infrastrukturom mjesta prvog iskrcaja.

Ministarstvo poljoprivrede je već napravilo pretpostavke da se projekat realizuje u saradnji sa turskom agencijom TIKA dok će najvjerovatnije dio sredstava biti obezbijeđen kroz projekat MIDAS koji se realizuje sa Svjetskom bankom, u kome je značajan dio sredstava namijenjen ribarstvu. Vrijednost projekta je oko 500.000 eura sa kojim ćemo imati mogućnost kontrole tržišta, posebno u dijelu nelegalnog izlova ribe i upotrebe nedozvoljenih alata i naprava", ističe prvi čovjek najjužnije opštine.

ulcinj-pogled-sa-tvrdave

On ističe da ima planove i za kvalitetniju valorizaciju Ulcinjske solane, Starog grada, Valdanosa, Šasa i ostalih potencijala koje treba što hitnije i kvalitetnije predstaviti i staviti u funkciju. Takođe je napomenuo da ne treba izostaviti ni kulturno istorijsko bogatstvo opštine, kao ni mogućnosti razvoja sporta i sportskog turizma. Ulcinj pretenduje da bude jedan od najčistijih primorskih gradova jer je zaposlio odgovarajući broj radnika za rad u tri smjene, grad se može pohvaliti kvalitetnom elektro i vodovodnom snabdjevenošću te kvalitetnom kanalizacionom infrastrukturom", zaključuje na kraju Nrekić. 

Dugovanja

Po presjeku, 31. maja dugovanja Opštine po osnovi plata i doprinosa iznosi oko 15 miliona eura, dug prema dobavljačima je preko dva miliona te po osnovi kreditnih zaduženja oko 25 miliona. Takođe i dug za poreze i doprinose zaposlenih u javnim preduzećima, čiji je osnivač Opština, što prelazi ukupnu cifru od preko 53 miliona eura.

 

Portal Analitika