Poručuje da će napredak u oblasti vladavine prava odrediti dalji uspjeh i dinamiku pristupnog procesa.
POBJEDA: Austrija je 1. jula ove godine od Bugarske preuzela predsjedavanje Savjetom Evropske unije. Koja će biti glavna uloga Vaše zemlje u narednom periodu i da li možemo očekivati da zvanični Beč ostane posvećen proširenju EU na zapadni Balkan?
JANKOVIĆ: Austrija posmatra svoju ulogu predsjedavanja Savjetom kao neutralni posrednik. Nema sumnje da predsjedavanje može postići napredak jedino ako može da se računa na ujedinjenost EU i njenih država članica. Stoga ćemo pridavati veliku važnost ovom aspektu.
U isto vrijeme, okvirni uslovi su izazovni: austrijsko predsjedavanje biće, naime, posljednje koje će u punom trajanju prethoditi evropskim parlamentarnim izborima na proljeće 2019. Stoga se očekuje da će što je više moguće dosjea biti finalizovano tokom ovog perioda. Sa druge strane nam predstoje izazovi u vidu finalne faze pregovora o Bregzitu, te pregovori o višegodišnjem finansijskom okviru nakon 2020. godine ili, prostije rečeno, o budžetu EU.
Slogan „Evropa koja štiti“ se prije svega odnosi na sljedeće tri oblasti: bezbjednost i migracije, obezbjeđivanje kompetitivnosti putem digitalizacije i (što je najznačajnije za ovaj region) stabilnost u susjedstvu, to jest dalje približavanje država Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.
Kao što je naš kancelar Sebastijan Kurc nedavno ponovo potvrdio, Austrija ostaje čvrsto posvećena pružanju podrške naporima svih šest država Zapadnog Balkana na putu prema punopravnom članstvu u EU, te će nastaviti rad na postizanju mjerljivih rezultata.
POBJEDA: Nedavno je sa najviših crnogorskih adresa poručeno da je cilj Crne Gore postizanje evropskih standarda, ali ne i članstvo samo po sebi. Da li smatrate da članstvo u EU nema alternative, imajući u vidu događaje koji sada pogađaju EU?
JANKOVIĆ: Evropska unija je potvrdila evropsku perspektivu država regiona u svojoj Strategiji proširenja u februaru, te Komisijinim izvještajima o napretku država, na Samitu u Sofiji, u zaključcima Savjeta donesenim krajem juna, kao i tokom brojnih zvaničnih posjeta visokih funkcionera EU prethodnih mjeseci. Možemo primijetiti jasan pozitivan stav EU prema proširenju.
Sada nam preostaje da održavamo taj zamah. Do kada će ovaj proces biti završen, umnogome će zavisiti od spremnosti država-kandidata da implementiraju neophodne reforme.
Pružanje kredibilne EU perspektive državama regiona predstavlja važan doprinos stabilnosti, miru i prosperitetu u Evropi. Stabilnost i bezbjednost u regionu su u obostranom interesu, te je zajednička odgovornost svih nas da učinimo sve što je u našoj moći da bismo ih sačuvali i ojačali.
(opširnije u Pobjedi)