Društvo

Dobra medonosna godina za nikšićke pčelare

Na području nikšićke Opštine ova godina je jedna od boljih po prinosu meda, saopšteno je na Skupštini Pčelarske organizacije Nikšića.
Dobra medonosna godina za nikšićke pčelare
MinaIzvor

Vojin Đukanović, predsjednik nikšićke Pčelarske organizacije, najbrojnije u Crnoj Gori, rekao je da je na području nikšićke Ppštine to najbolja u posljednjih nekoliko godina, za razliku od prošle kada su, zahvaljući pomoći Ministarstva poljoprivrede, jedva sačuvana pčelarska društva.

“Za razliku od prošle godine, ove je pronos od 15 do 20 kilograma po košnici kod pčelara koji su imali bolja pčelinja društva, čime možemo biti zadovoljni”, naveo je Đukanović.

On je predočio da je danas počela nova sezona za pčelare kada počinju pripreme i kontrola pčelinjih društava za narednu godinu. 

“Nije dobro što je sjeverni dio Crne Gore ove godine ponovo podbacio u proizvodnji meda, zbog čega smo se se na sjednici upravnog odbora Pčelarskog saveza države dogovorili sa Ministarstvom poljoprivrede da im se pomogne u prihrani pčelinjih društava, jer su prinosi izuzetno loši na tom području”, rekao je Đukanović.

Govoreći o priprema za narednu godinu, Đukanović je kazao da redovno organizuju edukaciju pčelara, posebno madih, jer bez obnavljanja znanja o pčelarstvu nema uspjeha.

“Obezbijedićemo poznate predavače sa područja bivše Jugoslavije, a krajem avgusta biće organizovano studijsko putovanje za Bugarsku, koja je poznata po napretku u pčelarstvu”, najavio je Đukanović.

On je podsjetio da je Pčelarska organizacija Nikšića i dalje najoorganizovanija u Crnoj Gori i ima dobre uslove i saradnju sa lokalnom upravom i resornim Ministarstvom, što je garancija za stabilan razvoj pčelarstva.

“Neophodno je da se što veći broj ljudi počne profesionalno baviti pčelarstvom, jer naiđu godine kada se solidno može živjeti od te djelatnosti”, rekao je Đukanović. 

Pčelarska organizacija Nikšića broji više od 200 članova, a godišnje, kako je kazao, oko deset mladih pčelara dobije besplatno po tri pčelarska društva.

“Jedan broj njih, nažalost, počne, ali ne nastavlja da se bavi tom djelatnošću. To ne remeti pozitivni trend razvoja pčelarstva, što potvrđuje da su neki naši članovi u vrhu Crne Gore po proizvodnji i broju pčelinjih društava”, naveo je Đukanović.

Najstariji pčelar, Blagutin Backović, koji je dobitnik sedam nagrada iz oblasti pčelarstva, rekao je da se u ranoj mladosti počeo da se bavi tom djelatnošću.

Backović je kazao da oko pčela ima dosta posla i da je neophodno posvetiti im se da bi se imao dobar prinos. On sada raspolože sa oko 200 pčelinjih društava, dok je nekada brojio i do 350.

Najmlađa pčelarka, Olivera Krivokapić, kazala je da je početnik u tom poslu, a da je ljubav prema njemu naslijedila od oca koji se nekada bavio pčelarstvom.

“Za sada imam pet-šest društava, a nadam se da ću za koju godinu moći kazati das m veliki pčelar, iako je ova djelatnost veoma zahtjevna posebno za žene”, rekla je Krivokapić i dodala da se nada da će za nekoliko dana “izvrcati” dosta meda.

Portal Analitika