On smatra da je to zbog toga što već tri godine iz tog resora objavljuju preporuke za rad na otvorenom tokom ljeta i visokih temperatura, pa je mnogo poslodavaca kroz informisanje, kao i preventivno djelovanje Inspekcije rada, svoje aktivnosti prilagodilo preporukama.
Nadzor
- Nije bilo inicijativa za inspekcijski nadzor rada pri visokim temperaturama na otvorenom prostoru. Inspekcija rada je u dijelu zaštite i zdravlja na radu u periodu od 1. juna do 31. jula obavila 577 inspekcijskih nadzora od čega je 11 bilo po inicijativama stranaka – naveo je Popović. U tom periodu, kako je rekao, utvrđena je 661 nepravilnost, od kojih su najčešće bile one koje se odnose na neobezbjeđivanje mjera zaštite i zdravlja na radu.
- Nije bilo povreda na radu uzrokovanih radom na visokim temperaturama na otvorenom prostoru, niti je inspekciji rada bilo ko prijavio da je imao zdravstvenih problema zbog takvog rada – naglasio je Popović.
Od kada je stupio na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i zdravlju na radu 16. jula, kojim su uvedene kaznene mjere, prema njegovim riječima, nije bilo izrečenih novčanih kazni.

- Kazne se kreću u rasponu od 500 eura do 15.000 eura za poslodavca sa svojstvom pravnog lica, za odgovorno lice u pravnom licu od 30 eura do 1.000 eura i za preduzetnika od 250 eura do 10.000 eura – precizirao je Popović.
Preporuke
Načelnica u Direkciji za zaštitu na radu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Danijela Šuković za Pobjedu je objasnila da su zaposleni koji rade na otvorenom prostoru pri ekstremno visokim spoljnim temperaturama, iznad 36 stepeni Celzijusa, svi koji poslove i radne zadatke obavljaju van radnih i pomoćnih prostorija.
- To su, na primjer, zaposleni koji obavljaju poslove na kupalištima, odnosno plažama (naplata plažnog mobilijara, zaposleni na otvorenim šankovima), policajci, zaposleni na poslovima naplate parkinga, taksisti, zaposleni na poljoprivrednim imanjima – navela je Šuković.
Pravilnikom o mjerama zaštite na radnom mjestu je, kako je naglasila, propisano da radovi na visokim temperaturama ne treba da se obavljaju, osim u slučajevima ozbiljne, neposredne i neizbježne opasnosti, kada su ugroženi ljudski životi i materijalna dobra od društvenog značaja.
- Veoma je važno da i poslodavci i zaposleni poštuju i pridržavaju se preporuka za rad na otvorenom prostoru pri ekstremno visokim temperaturama. Poštovanjem preporuka rizik po život i zdravlje na radu svode se na najmanju moguću mjeru – istakla je Šuković. Poslodavcima se, kako je kazala, preporučuje da zaposleni ne rade u periodu od 11 do 16 sati, ukoliko proces rada to dozvoljava, a ako nije moguće prekinuti rad poslodavci su dužni da preduzmu sve mjere zaštite i zdravlja na radu.
- Treba napraviti i preraspodjelu radnog vremena, odnosno prekid rada u određenom periodu, u onim djelatnostima u kojima je to moguće, tako da se poslovi obavljaju prije i poslije ekstremno visokih temperatura – rekla je Šuković.
Opširnije u Pobjedi