Politika

O izručenju odlučuje državni sekretar

Nakon što je bivši operativac CIA-e, Džozef Asad, pozvao SAD da odbiju zahtjev Crne Gore za njegovo izručenje, novinarka Glasa Amerike Milena Đurđić za TVCG kaže da su, tim povodom, kontaktirali sa Stejt departmentom te da im je saopšteno da "Sjedinjene Države ne komentarišu da li su zahtjevi za izručenje podneseni u određenim slučajevima".
O izručenju odlučuje državni sekretar
Portal AnalitikaIzvor

Prema proceduri SAD, konačnu odluku o izručenju donosi američki državni sekretar i to na osnovu mišljenja sudije, navela je ona.

"Saopšteno nam je međutim da se na Crnu Goru, kao državu nasljednicu, odnosi Ugovor o izručenju koji su 1901. godine Sjedinjene Države potpisale sa tadašnjom Kraljevinom Srbije. Prema članu pet tog ugovora, ni jedna strana potpisnica nije obavezna da izruči svoje državljane ili subjekte. Takođe prema članu 6, bjegunac neće biti izručen ako se utvrdi ili ako on sam dokaže da je krivično djelo, za koje je optužen, političke prirode," pojasnila je ona.

"U svakom slučaju, prema proceduri ovdje u Sjedinjenim Državama, konačnu odluku o tome da li će neko biti izručen donosi američki državni sekretar i to na osnovu mišljenja sudije, obično za prekršaje ili sudije okružnog suda, koji razmatra određeni zahtjev za izručenje. S obirom na to da ima diskreciono pravo da odlučuje o zahtjevima za izručenje, državni sekretar može da uzme u obzir i bilo koji pisani materijal koji podnese bjegunac, njegov advokat ili druge zainteresovane strane, kao i druge spoljnopolitičke ili humanitarne okolnosti," saopštila je ona.

Podsjetimo crnogorski istražitelji raspisali su crvenu potjernicu za Asadom zbog sumnje da je bio član kriminalne organizacije koja je u oktobru 2016. planirala da, navodno, preuzme vlast, proglasi pobjedu Demokratskog fronta i spriječi ulazak Crne Gore u NATO.

 

 

Portal Analitika