Pripadnici Vojske Crne Gore od prošle sedmice, po nalogu Ministarstva odbrane, a u skladu sa odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost, zajedno sa pripadnicima Uprave policije kontrolišu pogranični pojas i državnu granicu sa Albanijom, u zoni Graničnog prijelaza Božaj.
Evropski standard je da je za kontrolu granica zadužena policija.
- Migrantska kriza je goruća tema i naravno da se u takvim okolnostima preduzimaju aktivnosti na jačanju kontrole granica. Migranti su glavni razlog. Može se uzeti u obzir i prekogranični kriminal, ali to nije primarni posao vojske –navodi Radić, komentarišući ovaj potez resora odbrane.
Radić dodaje i kako je primjetno da je u međuvremenu došlo do promjene pravca kretanja migranata.
- Migranti su se ranije, naročito u onom velikom talasu, kretali moravsko-vardarskim pravcem i išli preko Grčke, Makedonije i Srbije ka Mađarskoj i Hrvatskoj. Sada se migranti u ozbiljnom broju pojavljuju na teritoriji Bosne i Hercegovine, prelaze Drinu, a jedan potencijalni krak je i iz Albanije prema Crnoj Gori, a onda prema Hrvatskoj direktno ili preko Bosne i Hercegovine, pa onda morem prema Italiji – navodi Radić.
On ističe kako je, u takvim okolnostima, bez obzira na pomoć šengenskog instrumenta i razvoj granične policije Crne Gore, snaga vojske nezamjenjiva.
- Mi smo još u državnoj zajednici odgovornost čuvanja granice prebacili sa vojske na policiju. Broj ljudi koji se nalaze na granici je smanjen, a ideja je bila da se više koriste tehnička sredstva. Međutim sve je to lijepo kada se dešava u razvijenim zemljama – navodi Radić i dodaje, kako su u Srbiji u jeku migrantske krize imali sličnu situaciju.
- Formirane su združene snage vojske i policije za kontrolu granice. Sada je očigledno da i crnogorske vlasti procjenjuju da je potrebno čvršće kontrolisati granice i angažovati vojnike, kako bi se preduprijedilo kretanje migranata, odnosno ilegalni prelazak granice, ali i prekogranični kriminal – zaključio je Radić.
(opširnije u Pobjedi)