U okviru izviđaja u ovom predmetu provjerava se oko 100 firmi koje su putem elektronske, odnosno on lajn trgovine obavljale transfere u vrijednosti od pola milijarde eura, bez oporezivanja prometa, tako da je došlo do utaje poreza u višemilionskom iznosu.
“Predmet je skoro formiran i to upravo na osnovu proaktivnog postupanja Specijalnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja. Na osnovu analize poslovno finansijske dokumentacije prikupljeni su podaci i dokazi iz kojih proizilazi osnov sumnje da su izvršena krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, pranje novca i utaja poreza i doprinosa, Specijalno tužilaštvo je kod jedne poslovne banke u Crnoj Gori blokiralo novčana sredstva na deviznim računima oko 100 rezidentnih pravnih lica u višemilionskom iznosu, tačnije u ukupnom iznosu od 62.761.813 eura”, saopštila je Vukčević u intervjuu Dnevnim novinama.
Prema njenim riječima u ovom slučaju su do sada prikupljeni podaci i dokazi iz kojih proizilazi osnov sumnje da je u periodu od 2014. do 2018. godine na deviznim računima rezidentnih pravnih lica koji su otvoreni kod jedne poslovne banke u Crnoj Gori, a ta pravna lica su korisnici E-Commerce servisa, evidentiran značajan transfer novčanih sredstava u iznosu preko 500 miliona eura.
“Novac je transferisan sa različitih destinacija bez jasnog osnova, pri čemu promet nije oporezovan, tako da postoji sumnja i da je utajen porez takođe u višemilionskom iznosu”, kazala je Vukčević.
U interesu istrage za sada se javnosti ne može otkriti o kojoj banci i firmama je riječ.
Vukčević je naglasila da je od osnivanja SDT-a do danas u 28 predmeta pokrenuto i da se vodi finansijska istraga protiv ukupno 243 fizička lica i 11 pravnih lica.