U vezi sa tim oglasila se i Agencija za sprječavanje korupcije.
''Agencija, nakon prijema presude Upravnog suda U. br 3789/17 primljene 07. avgusta 2018. uputila dva poziva za izjašnjenje o dokazima Vanji Ćalović Marković i to 10. avgusta i 13. avgusta 2018. Podsjećamo da u skladu sa odredbama Zakona o opštem upravnom postupku Agencija je dužna da u roku od 30 dana donese novu odluku, a to podrazumijeva i izjašnjenje stranke Vanje Ćalović Marković, kako bi bila donešena odluka i postupljeno po nalogu suda''- naveli su iz ASK.
nadalje pojašnjavaju da je na prvi poziv dostavljen odgovor punomoćnika Vanje Ćalović Marković da nijesu u mogućnosti da se odazovu pozivu, nakon čega je Agencija punomoćniku uputila drugi poziv sa tačno preciziranim navodima na koje dokaze treba da se izjasni u odnosu na nejasnoće na koje je ukazao Upravni sud za 21. avgust 2018.
''U vezi navoda da Agencija nije dozvolila prisustvo javnosti, napominjemo da je postupak podrazumijevao izvođenje dokaza o prihodima Ćalović-Marković, ističemo da se ona pojavila sa punomoćnikom i predstavnicima medija, što je u suprotnosti sa članom 30 stav 5 Zakona o sprječavanju korupcije, kojim je propisano da postupak provjere podataka iz Izvještaja nije dostupan za javnost, dok je članom 101 istog zakona propisana javnost rada Agencije i istim je navedeno da Agencija o svom radu obavještava javnost putem saopštenja, objavljivanjem svojih odluka na svojoj internet stranici ili na drugi način.
Pripremljeni scenario i istovremeno dostavljanje pisanog izjašnjenja punomoćnika stranke i izbjegavanje punomoćnika i stranke da daju izjavu pred ovlašćenim službenikom Agencije, očigledno ukazuje da je ovo samo još jedna predstava za javnost gospođe Vanje Ćalović Marković, kojom se želi izbjeći ispunjavanje obaveza u skladu sa pravilima postupka pred Agencijom i izjašnjenje o dokazima koje posjeduje Agencija o sukobu interesa''- naveli su iz ASK u saopštenju.
Nemoguće je, dodaju, demantovati postojanje sukoba interesa u ovom slučaju.
''Jer 2.364 podnesenih prijava, koje su kao neosnovane i neargumentovane odbijene od strane Upravnog suda, ne može biti rad u javnom interesu, već se radi isključivo o privatnom interesu, što je direktno kršenje članova 7 i 8 Zakona o sprječavanje korupcije, pa svi javni funkcioneri moraju biti svjesni obaveza, zabrana i ograničenja, posebno u situacijama kada u organima, službama i institucijama vrše upravljačka prava, kao što je u slučaju Vanje Ćalović Marković.
S tim u vezi, Agencija će nastaviti sa neselektivnom primjenom zakona u odnosu na sve javne funkcionere, bez obzira o kom javnom funkcioneru je riječ i koju funkciju obavlja, pa će i u predmetu Vanje Ćalović Marković cijeniti pisano izjašnjenje i dokaze u skladu sa isključivom nadležnošću utvrđivanja postojanja sukoba interesa i mjera za njegovo sprječavanje i u najkraćem roku donijeti novu odluku i obavijestiti javnost''- zaključili su u saopštenju.