Abiznis

GRAĐEVINARI ZAPOŠLJAVAJU U PROSJEKU 4,3 RADNIKA

 U Crnoj Gori posluju 2.473 građevinske kompanije, u kojima je na kraju prošle godine, prema podacima Monstata, bilo zaposleno ukupno 10.795 radnika. Što bi značilo da, u prosjeku, zapošljavaju 4,3 radnika. 
GRAĐEVINARI ZAPOŠLJAVAJU U PROSJEKU 4,3 RADNIKA
Nova PobjedaIzvor

AUTSORSING

Prema podacima Monstata, broj zaposlenih u ovoj djelatnosti se od 2010. kreće između osam i deset hiljada. Ekonomski analitičar Predrag Drecun smatra da je razlog malog broja zaposlenih u građevinskim firmama sve zastupljeniji autsorsing, odnosno povjeravanja poslova drugim firmama koje su za to usko specijalizovane, što je postalo ustaljena praksa. - Građevinske kompanije postaju sve više investicioni fondovi i ponašaju se u duhu novih poslovnih trendova i bave se autsorsovanjem svega i svačega.

Kompanije žele da sve što je moguće autsorsuju i da ne zapošljavaju sopstveni kadar, kako bi smanjili poslovne troškove i ostvarili što veći profit – kazao je Drecun Pobjedi. Prema njegovim riječima, nove kompanije koje se bave investiranjem u građevinarstvo su uglavnom inženjering kompanije.

- Te firme nalaze i angažuju podizvođače specijalizovane za određene oblasti u građevinarstvu. Autsorsovanje dovodi do stvaranja usko specijalizovanih kompanija, koje potom opslužuju desetine investitora – objasnio je Drecun. On smatra da bi trebalo uvesti red u ovu oblast tako što bi Vlada ili Ekonomski fakultet sproveli istraživanje o trendovima autsorsovanja i o tome koje kompanije se bave autsorsing poslovima.

- Treba vidjeti da li su u pitanju crnogorske ili kompanije iz okruženja. Na taj način bismo mogli da vidimo koliko novca se nepotrebno odliva iz Crne Gore, odnosno da obrazujemo kadrove koji su potrebni građevinarstvu – rekao je Drecun, koji procjenjuje da će građevinarstvo narednih decenija biti u ekspanziji s obzirom na neiskorišćene potencijale na jugu i u središnjem dijelu Crne Gore.

- Nadam se da će se nakon izgradnje auto-puta i građevinarstvo na sjeveru razvijati bržim tempom nego danas – kazao je Drecun.

Vlasnik Zetagradnje Blagota Radović naveo je da ova kompanija ima samo inženjerski kadar. - Nikada nijesmo kupovali ni mehanizaciju, ni zapošljavali radnike. Prilikom izgradnje objekata sklapamo ugovore sa kooperantima koji imaju svoje radnike – objasnio je Radović.

STRANCI

On je naveo da Crna Gora nema građevinsku radnu snagu, kao i da na našim građevinama uglavnom rade radnici iz Albanije i Kosova. - Do skoro su bili angažovani većinom radnici iz Makedonije, Srbije i BiH, kojih sada nema jer su krenuli prema Zapadnoj Evropi. Čim se Albancima i Kosovarima otvore granice Unije, bićemo u velikim problemima jer ćemo ostati bez radne snage – upozorio je Radović.

On smatra da je nemoguće brzo dobiti crnogorski građevinski kadar.

- Nije to kadar koji se stiče za godinu. Treba krenuti od zanata i srednje škole, sticanja iskustva, a to je proces od sedamosam godina, da bi dobili dobrog građevinskog majstora – istakao je Radović. 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika