Najveći broj prigovora, kako je Pobjedi kazala zaštitnica prava pacijenata u Kliničkom Grana Bubanja, odnosio se na dužinu čekanja na kontrolni pregled specijaliste ili određene dijagnostike i terapijske procedure.
- Pritužbe su se uglavnom odnosile na čekanja u najopterećenijim klinikama kao što su Klinika za bolesti srca, Interna klinika, Centar za radiološku dijagnostiku – kazala je Bubanja. Redakciji Pobjede nedavno se požalila Podgoričanka kojoj je pregled kod ortopeda i reumatologa u Kliničkom centru zakazan tek u decembru. ČeKanje - Imam problem sa lijevom rukom i pokretljivost svega 30 odsto. Otkazuju mi prsti, a do doktora ne mogu ni doći. Moram da čekam do decembra. Sa druge strane, do fizijatra se ne može uopšte. Iako imam izvještaj specijaliste da mi treba fizijatar, odem kod izabranog doktora koji kaže ,,ne mogu da vam izdam uput, nema nijednog slobodnog termina“. Gdje to ima – kaže ogorčeno naša sugrađanka čije ime je poznato redakciji.
Komentarišući ove pritužbe, Bubanja kaže da se kod reumatologa i ortopeda prvi pregled ostvaruje u roku do 30 dana, dok se kontrola zakazuje u prvom raspoloživom terminu, ukoliko nije naznačeno drugačije.
- Osim redovnih termina, Klinički centar svakog mjeseca izabranim doktorima dostavlja i veći broj termina u dopunskom radu koji se realizuje u danima vikenda i radnim danima u popodnevnom rasporedu, te i na taj način nastojimo obezbijediti bolju dostupnost zdravstvene usluge uz kvalitet kao osnovni parameter – ističe Bubanja.
Uprkos tome, priznaje Bubanja, u Kliničkom imaju problema sa dužim čekanjima na specijalističke preglede i dijagnostiku. - S obzirom na to da je Klinički ustanova koja pruža zdravstvene usluge građanima i na sekundarnom i tercijarnom nivou, suočavamo se sa objektivnim teškoćama, kao što su nedostatak kadra, privremeni zastoj u radu opreme, nabavci potrošnog medicinskog materijala i slično, koji mogu, između ostalog, da prouzrokuju i duže vrijeme čekanja na specijalističke preglede i dijagnostiku – naglasila je Bubanja. Kada su u pitanju hitni slučajevi koji ne mogu da čekaju, zaštitnica prava pacijenata kaže da Klinički centar nastoji da takve pacijente primi odmah. Procjenu o hitnosti stanja pacijenta, kako je objasnila Bubanja, daje izabrani ljekar.
- Shodno tome određeni broj pacijenata, osim u polikliničkom dijelu Kliničkog centra, uslugu ostvaruje u Urgentnom centru ili ambulanti tražene klinike ili centra pod oznakom ,,hitno“ – pojasnila je ona.
Prigovori
Zaštitnik prava pacijenata je, prema riječima Bubanje, po svakom prigovoru, bilo usmenom ili u pisanoj formi, preduzeo sve neophodne aktivnosti za njegovo rješavanje, u skladu sa Zakonom o pravima pacijenata. - U toku procesuiranja samog prigovora gdje je god utvrđeno da je učinjena neka od povrede prava pacijenta, nastojalo se da se pribjegne adekvatnom rješenju, shodno važećim zakonskim propisima – kazala je Bubanja. Ona je podsjetila da svi pacijenti, članovi njihovih porodica ili građani, ukoliko imaju prigovor, primjedbu ili sugestiju, mogu se obratiti zaštitniku u pisanoj formi dostavljanjem dopisa arhivi Kliničkog ili na mejl: zpp@ kccg.me. Mogu se obratiti i lično ili pozivom na broj telefona 020 412 243, 069 157 924 svakog radnog dana. Svakom prigovoru se pristupa po predviđenoj proceduri, a podnosilac se obavještava o preduzetim radnjama.