Crna hronika

UP i dalje istražuje slučaj mladića koji je bio zatočen na Kosovu

 Uprava policije još radi na rasvjetljavanju činjenica u slučaju kidnapovanog gej mladića iz Podgorice, koji je od septembra prošle do januara ove godine bio zatočenik na Kosovu, kazala je za Pobjedu predsjednica nevladine organizacije LGBT forum „Progres“ Bojana Jokić.
UP i dalje istražuje slučaj mladića koji je bio zatočen na Kosovu
Portal AnalitikaIzvor

Mladić, koji je tokom pet mjeseci na Kosovu bio seksualno zlostavljan, izgladnjivan i svakodnevno dobijao prijetnje smrću, prema riječima Jokić, sada je dobro – „pokazao je veliku snagu i polako se oporavlja od svega što je preživio“.

- Ono što mu se desilo je nedopustivo i neprihvatljivo u 21. vijeku, ali je, nažalost, itekako stvarno. Veliki broj mladih ljudi, desetine miliona djece i mladih gotovo svakodnevno se protiv svoje volje baca u ralje modernog ropstva i proživljava neopisive traume. Upravo zbog toga je obaveza i odgovornost svih nas da na ovakve slučajeve reagujemo i pobrinemo se da se nasilnici ne izvuku nekažnjeno, a da se žrtvama pruži sva moguća pomoć i podrška – poručila je za ovaj list Jokić.

U karijeri gotovo svih koji se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda postoje situacije i slučajevi koji iz korijena promijene način na koji rade posao i gledaju na svijet, a za nju je, kako je rekla, ovaj slučaj jedan od takvih.

- Ovaj slučaj je na mene i cjelokupan tim „Progresa“ ostavio dubok trag, a uznemirio je i crnogorsku i regionalnu javnost. Pokazao je, i dokazao, sa kolikim stepenom ugroženosti, straha i nasilja LGBTIQ osobe moraju da žive svakoga dana i koliko je lako da postanu žrtve predatora i kriminalaca – naglasila je Jokić.

Mladiću su, istakla je ona, prateći sve procedure i protokole, pružili neophodnu pomoć i podršku, kako bi što lakše i bolje prevazišao traume koje je preživio i na taj način ponovo uspostavio kontrolu nad svojim životom.

- Na ovom slučaju bile su angažovane ne samo sve stručne službe koje LGBT forum „Progres“ ima, već i Uprava policije, tužilaštvo i naše partnerske organizacije. Od trenutka kada se mladić javio „Progresu“ i prijavio slučaj, pa do danas, ne možemo a da ne pohvalimo i istaknemo izuzetno djelovanje i rad Uprave policije i Centra bezbjednosti Podgorica, koji su pokazali i dokazali da su posvećeni radu sa LGBTIQ zajednicom i da imaju i kapacitete i sposobnosti da štite jednu od najugroženijih grupa u Crnoj Gori – kazala je Jokić.

Ona kaže da su u istrazi ostvareni i značajni pomaci, ali da još ne može da govori o detaljima.

- Mogu da konstatujem da je prikupljen određen broj informacija i materijala koji bi u krajnjem trebalo da pomogne da se rasvijetle svi elementi ovog slučaja – rekla je Jokić.

Tokom trajanja inicijalnog istražnog postupka, kaže naša sagovornica, mladić je izrazio određenu bojazan i želju da se proces okonča, što, dodaje ona, nije neobično u ovako traumatičnim i teškim situacijama.

- Opet, bez ulaženja u detalje samog slučaja, mogu da kažem da je slučaj i dalje aktuelan što se tiče crnogorske policije, prema posljednjim informacijama kojima raspolažemo – naglasila je Jokić.

O slučaju kidnapovanog mladića saznalo se krajem januara, kada je LGBT forum „Progres“ objavio da im se obratio mladić nakon pet mjeseci zatočeništva na Kosovu. Izvjesni E. G, koji se sumnjiči za kidnapovanje, mladića je fizički i seksualno zlostavljao, nanoseći mu povrede nožem u predjelu grudi i stomaka, izgladnjujući ga i uskraćujući mu pravo na slobodno kretanje.

Sve je počelo, kako je u januaru mladić ispričao članovima LGBT foruma ,,Progres“, inače dugogodišnji član ove NVO, u septembru kada je imao prvi kontakt sa „izvjesnim E. G. sa Kosova“ na Fejsbuku.

Inicijalno prijatna komunikacija rezultirala je sastankom u Podgorici, a onda i dogovorom da pođu na jednodnevni izlet u Peć. Mladić je u januaru uspio da se spasi, nakon što su stanari zgrade zatražili od policije da provali u stan u kojem je bio zatočen,

Portal Analitika