Politika

Popović: Još slušamo izjave koje su davno skončale na smetlištu istorije

Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović vjeruje da će za državu veliki izazov biti usvajanje novog Zakona o vjerskim zajednicama, ali da će ovaj zakon konačno staviti tačku na probleme klerikalizacije društva, miješanja vjerskih zajednica u politiku i svakodnevni život, te ojačati status Crne Gore kao sekularne, svjetovne i građanske države.
Popović: Još slušamo izjave koje su davno skončale na smetlištu  istorije
Dnevne novineIzvor

Popović kaže da ne treba pridavati pažnju izjavama nekih srpskih visokih državnih i crkvenih funkcionera, te da je to “odjek prošlih vremena koja su skončala na smetlištu istorije i žive, u glavama pojedinih restlova takve prošlosti”.

“Trend da beogradska, pretežno nacionalistička štampa diže hajku na Crnu Goru ili druge države regiona nije ništa novo, to se proteže više od stotinu godina unazad, praktično od nastanka štampe na ovim prostorima. Dakle, takve pojave su isključivo političke prirode i služe za trenutne političke interese određenih krugova u Srbiji. Najčešće su to njihovi unutrašnji sukobi, no, postoji još uvijek snažan desničarski dio koji nije nimalo neozbiljan u takvim pretenzijama. No, na kraju se sve svodi na ispraznu demagogiju i senzacionalni populizam, koji je kratkog daha”, ocijenio je on.

On navodi da se čini da srpske vlasti, prije svega, vode računa o svojim interesima i misli da Crna Gora nije prioritet njihove politike.

“Naravno, postoje pojedinačni slučajevi kada čujemo izjave od nekih njihovih visokih državnih i crkvenih funkcionera koje su, kazao sam, često za unutrašnju upotrebu, a i kada nijesu, apsolutno im ne treba pridavati pažnju, jer to automatski pokreće podjele u Crnoj Gori. To je samo odjek prošlih vremena koja su skončala na smetlištu istorije i žive, u glavama pojedinih restlova takve prošlosti. Vjerujem da Crna Gora tu ima mudar i dostojanstven, državnički odgovor. Besmisleno je dopustiti ipak pojedincima da vas provokacijama uvuku u besmislene rasprave, to ne priliči ozbiljnoj državi”, smatra Popović.

Komentarišući tvrdnje iz Srbije da je srpski narod u Crnoj Gori ugrožen Popović podsjeća da se takva priča plasira  više od decenije, od referenduma 2006. godine na ovamo, i to od onih krugova koji su potpora i podrška onima koji i u Beogradu i dalje žive u nekom scenariju koji je vrijeme davno pregazilo.

“Ne mislim da je u Crnoj Gori bilo koja nacionalna ili vjerska zajednica ugrožena, štaviše. Država ima posebne nacionalne i manjinske savjete, ogromna finansijska sredstva izdvajamo iz budžeta za sve nacionalne zajednice kao i za crkve i vjerske zajednice. Znamo da postoje i respektabilni mediji, štampa, radio, televizije uglavnom svih nacionalnih manjina. Da ne govorim o uticaju Srpske pravoslavne crkve koja ponekad, čini se, ima i povlašćen status koji nerijetko zloupotrebljava. U takvim okolnostima, neodgovorno je i zlonamjerno, gotovo opasno, govoriti o ugroženosti bilo koga po nacionalnoj ili vjerskoj osnovi, u našoj građanskoj državi. Bojim se da se ovdje radi o megalomanskim umovima koji, kada nemaju apsolutni nacionalistički monopol koji će da nameću svim ostalim zajednicama, već su jednaki sa svima ostalima, shvataju to kao ugroženost”, kazao je on.

Prema njegovim riječima nakon ulaska Crne Gore u NATO, zaokružen je bezbjednosni sistem regiona i uvjeren je da je veoma mala, gotovo nepostojeća, mogućnost da se tu dese neka značajna pomjeranja.

“Srbija je, čini se, blizu kompromisa sa Kosovom, no jasno je da su srpska i kosovska vlast u unutrašnjem problemu kako to privesti kraju bez velikih unutrašnjih previranja. Povremeni oštri tonovi na relaciji zvaničnika Zagreba, Beograda i Prištine, samo su, vjerujem, jednokratne političke fraze za unutrašnju upotrebu. Ako dublje sagledamo, vrhovi država regiona u proteklim decenijama nikada bliskije nijesu sarađivali. Ono što moram da naglasim je da će biti veoma važna buduća uloga i razvoj Evropskeunijeza održiv miri napredak Balkana. EU mora napraviti reformske iskorake, federalizovati se i brzo integrisati države regiona”, zaključio je Popović.

Portal Analitika