Za Baraninom Alanom Kožarom raspisana je međunarodna potjernica zbog sumnje da je počinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije koja se sumnjiči za ubistvo Danilovgrađanina Slobodana Šaranovića – saznaje Pobjeda iz izvora bliskih istrazi. Potjernica za Kožarom raspisana je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, koje vodi ovaj slučaj.
MOTIV
Šaranović je ubijen 11. marta prošle godine ispred svog stana u budvanskom naselju Dubovica. Ubice su crnim „BMW-om“ prišle Šaranoviću s leđa i pucale u njega iz dva različita oružja. Policija je dan kasnije pronašla zapaljen automobil i automatsku pušku, koji su vještačeni. Kako saznajemo od izvora bliskih istrazi, do saznanja da je Kožar organizovao ubistvo istražitelji su došli na osnovu određenih materijalnih tragova, koji ga nesumnjivo dovode u vezu sa zločinom u Dubovici.
Vjeruju da je to učinio po nalogu Beograđanina Luke Bojovića, vođe „zemunskog klana“, sa kojim je Šaranović bio u sukobu. Porodice Bojović i Šaranović godinama su osvetnički nastrojene jedna prema drugoj i, kako istražitelji tvrde, u tom ratu stradalo je više osoba. Slobodan Šaranović se teretio za ubistvo Nikole Bojovića, Lukinog brata, zbog čega je bio u pritvoru. Luka Bojović je imao bliske kontakte sa ljudima iz crnogorskog podzemlja, a najbliži saradnik i prijatelj mu je bio Luka Đurović, koji je prije pet godina poginuo u saobraćajnom udesu kod tunela Vrmac u Kotoru. Nakon Đurovićeve smrti, vođstvo nad barskim klanom preuzeo je njegov najbliži prijatelj Alan Kožar.
PRIJETNJE
Slobodan Šaranović je izašao iz pritvora 9. decembra prošle godine, gdje je proveo skoro tri godine zbog sumnje da je zajedno sa Nikšićaninom Ratkom Koljenšićem organizovao ubistvo Beograđanina Nikole Bojovića. Samo nekoliko dana nakon što se Šaranović našao na slobodi, prijavio je policiji da je pokušana njegova egzekucija. Istražiteljima je predao i pištolj i mobilni telefon koji je nosio potencijalni ubica sa kojim je komunicirao. Kako je tada ispričao inspektorima, mladić mu je pokajnički prišao i ispričao da je poslat da ga ubije. Predao mu je i pištolj koji je „zadužio“ za ovo krivično djelo.
Tim povodom Specijalno tužilaštvo formiralo je predmet i Šaranović je saslušan u svojstvu svjedoka, ali pomaka u istrazi nije bilo. Iako se sumnjalo da se radi o osobi koja je povezana sa jednim crnogorskim klanom koji je bio angažovan da ubije Šaranovića, ime tog lica nije se našlo na listi osumnjičenih i nedostupan je istražiteljima. Policija je ranije u istrazi ubistva Šaranovića saslušala članove barske kriminalne grupe. Nakon što su dali izjave u svojstvu građana pušteni su na slobodu jer su imali jake alibije.
DOSJE
Podsjećamo, za Kožarom je bila raspisana potjernica zbog optužbi da je organizovao postavljanje eksplozivne naprave ispod automobila komandira Interventne jedinice barske policije Ivana Đokovića. U decembru 2017. godine Osnovni sud u Baru ukinuo je potjernicu nakon što je prvostepenom presudom oslobođen ovih optužbi. Istom presudom, Barani Alija Metović i Ilija Kovačević osuđeni su na po godinu zatvora jer su dokazani navodi optužnice da su postavili bombu ispod Đokovićevog automobila.
Kožar je tada bio u bjekstvu i sudilo mu se u odsustvu. On se teretio za četiri krivična djela - napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, izazivanje opšte opasnosti putem podstrekavanja, napad na službeno lice putem podstrekavanja i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija putem podstrekavanja. Kožar je ranije presudom Višeg suda u Podgorici osuđen na šest godina i deset mjeseci zatvora zbog podmetanja tri eksplozije na hotel „Splendid“ u Bečićima, koji je tada bio u izgradnji, kao i za pokušaj iznude od biznismena Žarka Radulovića, suvlasnika hotela.
Prije dvije godine njemu je zapaljeno vozilo ,,mercedes G“, a do požara je došlo tokom vožnje, ubrzo nakon što je automobil izvezen iz garaže. Kožar je bio sa suprugom u autu i uspjeli su da izađu iz automobila, koji je potom eksplodirao.
Osveta
Prema operativnim podacima crnogorske policije, pokojni Šaranović godinama je bio u ratu sa mafijaškim klanom Luke Bojovića (43). Nikola Bojović ubijen je krajem aprila 2013. godine u centru Beograda, a kao direktni počinilac označen je Saša Cvetanović, koji je presudom beogradskog Specijalnog suda osuđen na 35 godina zatvora. Četiri godine ranije, Slobodanov brat – Branislav Šaranović (66) ubijen je u Beogradu, a do danas taj zločin nije rasvijetljen. Slobodan Šaranović, koji je u medijima bio rapisao nagradu za informacije o ubistvu brata, na kraju je kao izvršioce prljavog posla označio kriminalnu grupu na čijem je čelu Luka Bojović. Inače, Luka Bojović se nalazi u španskom zatvoru gdje služi kaznu od 18 godina zatvora zbog nedozvoljenog držanja oružja i falsifikovanja isprave. Španska policija je Bojovića sumnjičila i za više likvidacija u toj zemlji, ali nije bilo dokaza o njegovoj upletenosti.
Šaranović čekao vlastitu likvidaciju
Slobodan Šaranović je nakon što je izašao iz zatvora znao da je njegova glava ucijenjena i odbio je da ga policija čuva. Kretao se slobodno, iako je znao da je pitanje dana kada će mu ubice presuditi. Ovaj sedamdesetosmogodišnji Danilovgrađanin prijateljima je pričao da je on spreman i spokojan i nije se osvrtao za sobom. Nije promijenio način života i nakon što je propao jedan pokušaj njegove likvidacije. I nakon toga je odbio bilo kakvu policijsku zaštitu, kao da je čekao egzekuciju. Upravo se to i desilo 11. marta, kada su mu ubice prišle s leđa i ispalile čak 30 projektila iz automatske puške.