On smatra da na osnovu situacije na tržištu, KAP pravi gubitke ove godine, iako naglašava da nema nikakvu komunikaciju niti informacije o poslovanju ove kompanije.
SKUPA GLINICA
- Cijena aluminijuma je trenutno otprilike na istom nivou kao u avgustu prošle godine, a na godišnjem nivou, za prvih osam mjeseci je desetak procenata viša ove godine. Ali je ove godine znatno viša cijena glinice u odnosu na prošlu, a i nekih drugih ulaznih sirovina, pa su zarade proizvođača aluminijuma niže, a gubici veći, kod onih koji posluju sa gubicima – kazao je Đukanović Pobjedi.
On navodi da je nakon uvođenja sankcija kompaniji Rusal, početkom aprila, cijena aluminijuma naglo porasla na preko 2.700 američkih dolara po toni, a glinice na gotovo 800. - Nakon zamrzavanja sankcija cijena aluminijuma se stabilizovala i vratila na prethodni nivo već u maju. Trenutno cijena aluminijuma na Londonskoj berzi metala (LME) iznosi 2.116 USD/t, nakon kratkog pada ispod 2.000USD/t sredinom mjeseca – rekao je Đukanović. Prema njegovim riječima sada je za proizvođače aluminijuma koji nemaju sopstvenu glinicu, glavni problem cijena glinice. Dodaje da je, zbog nedavnih poremećaja na tržištu, uslovljenih situacijom oko Rusala, smanjivanjem proizvodnje u Brazilu i Kini i štrajkom radnika u Australij, cijena glinice ponovo porasla na oko 600 USD/t, a ponude trgovaca za četvrti kvartal idu i do 800 USD/t.
- To su neizdržive cijene za elektrolize i gotovo sve evropske elektrolize (bez sopstvene glinice), a sa cijenom električne energije od 40 eura/MWh i više, ove godine prave gubitke i pored relativno visoke cijene aluminijuma - naglasio je Đukanović i ističe da je riječ je o elektrolizama, ne o cijelim kompanijama.
- Jer, primjera radi, slovenački Talum i pored toga što u elektrolizi trpi gubitke ove godine, proizvodi preko 200 različitih proizvoda za auto i farmaceutsku industriju, što mu omogućava da ipak ostvari profit, iako ne veliki – izjavio je Đukanović i podvukao da nema nikakvu komunikaciju niti informacije o poslovanju KAP-a, kojim od 2014. gazduje Uniprom, vlasništvo Veselina Pejovića. KAP je, inače, uvoznik glinice, jer je Deripaska zatvorio Fabriku glinice 24. aprila 2009. godine.
INGOTI - Ono što mi je poznato iz medija je da KAP i dalje proizvodi samo t-ingote koji služe samo kao uložak za dalju preradu i nakon što ih izveze kupac ih odmah pretapa i pravi proizvode sa višom vrijednošću, koji se dalje prerađuju. Na osnovu tih podataka nema sumnje da KAP pravi gubitke ove godine, osim u slučaju da kupuje električnu energiju po subvencionisanoj cijeni, što mi nije poznato – kazao je Đukanović. Govoreći o budućim dešavanjima na tržištu aluminijuma, podsjetio je da će krajem oktobra SAD odlučiti oko sankcija Rusalu, koje su trenutno zamrznute. - Očekujem neko kompromisno rješenje, u protivnom ponovo bi došlo do poremećaja na tršištu i velikog rasta cijena i aluminijuma i glinice. Ipak vjerujem da će se naći rješenje, kao i da trgovinski rat SAD sa ostatkom svijeta neće eskalirati, tako da ne očekujem veće poremećaje na tržištu niti neke ekstreme sa cijenama do kraja godine – zaključio je Đukanović.
SAD su polovinom avgusta počele sa dodatnim oporezivanjem čelika i aluminijuma uvezenog iz Turske, a sredinom juna su uvele carinu od 25 odsto na uvoz robe iz Kine. Američko Ministarstvo finansija uvrstilo je u aprilu na crnu listu ruskog preduzetnika Olega Deripasku i Rusal koji on kontroliše, zamrzavajući tako najveći dio izvoza te kompanije, onemogućavajući njen lanac snabdijevanja i rastjerujući kupce. Prema pisanju inostranih medija Rusal je drugi proizvođač aluminijuma u svijetu, a Rusalovi strani kupci dobili su rok do 23. oktobra da prekinu poslovanje s ruskom firmom. Deripaskina kompanija CEAC je do uvođenja stečaja u KAP 2013. godine bila vlasnik podgoričke fabrike.