Oni je, kako je rekao u intervjuu Vikend novinama, "smatraju dijelom velikog srpskoga carstva".
"Oni još dalje od cara Dušana u svijesti svojoj kročili nijesu. Iako je Dušanovo carstvo trajalo samo šest godina. Tu su se oni zasutavili, tu je ostala zarobljena njihova svijest. Garašanin je u svom 'Načertaniju' to definisao kao: svi smo Srbi Srbijanci, Crnogorci, Bosanci, Hercegovci, Makedonci, čak i Muslimani i Hrvati. Ta njihova nesrećna ideja, kao recidiv Dušanovog carstva, opstaje i danas u svijesti teških nacionalista kojima, u odsustvu argumenata, ništa drugo nije preostalo nego da laju i vrijeđaju", kazao je Eraković.
Ubijeđen je, kako je rekao, da ni na koji način ne mogu biti ugroženi temelji države Crne Gore.
“Poučen državnom tradicijom koji svaki Crnogorac nosi u sebi, sasvim sigurno mogu da kažem das svako ko je udario na Crnu Goru i njenu državnost, na kraju je izgubio. Moderna su vremena, drugačije se živi, ali taj duh slobodarstva i dalje postoji. Branili bi se, ako treba i kamenjem, kao što smo umjeli da se odbranimo kroz vjekove i sačuvamo državu crnu Goru”, rekao je Eraković.
Navodi da je tradicija suživota u Crnoj Gori duga vjekovima.
"Mi smo mediteranska zemlja, a Mediteran je velika mješavina naroda, kultura, civilizacija.. I slažem se: Ima 30 godina kako je to trebalo riješiti. Eto, dr Bogićević ovih dana piše kako su još komunisti 50-ih godina prošlog vijeka tražili da se ponište odluke Podgoričke skupštine i da poništi odluke regenta Aleksandra iz 1920. godine o ukidanju Crnogorske autokefalne crkve… Svakako da je crkva odvojena od države. Svako ima svoje zakone, kanone, pravila… Ali kad su u pitanju imovinsko-pravni odnosi država je, prije svega, dužna da te odnose reguliše svoj im pozitivnim propisima. Što prije, u interesu svih”, kazao je on.