- Laparoskopske barijatrijske procedure koje se izvode u hirurgiji gojaznosti i metaboličkog sindroma danas su među najuspješnijim procedurama i ova hirurgija je mnogo napredovala u posljednjih 10 godina – naglasio je dr Ilić.
Kod pacijenata koji imaju od 100 do 300 kilograma, kako je objasnio, bilo kakvo rezanje prednjeg trbušnog zida izuzetno je problematično i zato je laparoskopska intervencija toliko uspješna. - Najčešće intervencije koje se rade kod pacijenata u barijatrijskoj i metabiličkoj hirurgiji jesu „rukavna resekcija želuca“ i „želudačno-crijevni bajpas“. Ja izvodim mini želudačno-crijevni bajpas za pacijente koji imaju šećernu bolest – kazao je dr Ilić.
Fond bi mogao da plaća 200 operacija godišnje
Podaci za Crnu Goru, kako je kazao prof. dr Miroslav Ilić, pokazuju da gojaznih osoba ima oko 40 odsto, ali, kako je objasnio, nijesu svi oni za operaciju. - U našem regionu i Evropi pacijenata koji su za operaciju ima oko tri do pet odsto. Na ukupan broj stanovnika u Crnoj Gori, dovoljno bi bilo godišnje da se operiše 200 do 300 ljudi. To bi bio veliki uspjeh i Fond zdravstva bi trebalo da izdvoji za svoje državljane najmanje 200 potpuno plaćenih troškova ove operacije, koji nijesu mali, ali nijesu ni veliki u odnosu na ukupnu količinu ljekova koje će osoba potrošiti zbog gojaznosti – smatra dr Ilić.
Ilić, je ekspert iz oblasti digestivne hirurgije, i svakog petka je u Crnoj Gori u Specijalnoj bolnici „Kodra“, ostaje po tri dana i radi operacije iz oblasti gornjeg dijela digestivnog trakta, odnosno jednjaka, želuca, jetre i pankreasa.
Cijeli razgovor pročitajte u današnjoj Pobjedi