Inspektori su sa 300 eura kaznili kafić Sqver u Baru, nakon što su utvrdili da u njemu radi stranac bez dozvole za privremeni boravak i rad.
Kazna od 200 eura izrečena je kafe baru Džoker i Lokalu B14 u Podgorici, nakon što je prilikom kontrole utvrđeno da nemaju protivpožarni aparat.
Inspektori su utvrdili da se u butiku u Beranama i butiku Miljana u Podgorici evidencija trgovine ne vodi na propisan način, zbog čega su im izrečene kazne od po 200 eura.
Inspektori su sa 200 eura kaznili Natura Serbicu u Podgorici, jer ugovor o radu zaposlenog nije nađen u objektu, već je naknadno donešen. Ista kazna izrečena je Pikolu MS2 u Podgorici nakon što je utvrđeno da zaposleni ne nose uniformu.
Inspektori su prilikom kontrole PEM Commerca iz Nikšića, prijavljenog za neisplaćivanje zarada zaposlenom, utvrdili da podnosilac pritužbe nije bio u radnom odnosu, već na obuci, koju je samovoljno napustio.
Inspektori su prilikom kontrole Cacao Beauty centra i Krune u Podgorici, prijavljenih za neisplaćivanje zarada zaposlenima, utvrdili da podnosioci pritužbi nijesu imali zaključene ugovore o radu, zbog čega im je savjetovano da se obrate nadležnom sudu.
Inspektori nijesu mogli obaviti kontrolu Kluba Udruženja vojnih penzionera u Podgorici, kao ni restorana Grand u Pljevljima, jer su objekti zatečeni zatvoreni. Nije obavljena ni kontrola kafane bez naziva u Podgorici i preduzeće Migela iz istog grada, jer ih inspektori nijesu pronašli.
Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole vulkanizera Ljuma guma, kafića Time, butika Sara i Congress travela u Podgorici, Veselinke Martinović iz tog grada, frizerskog salona Talija i radnje Radus Lux Luna u Nikšiću, knjižare kod Mojsa, radnje Saša i ćevabdžinice kod Eska u Beranama, kao i kotorskog Buzz-a.
Inspektori nijesu utvrdili nepravilnosti ni prilikom kontrole A.V. iz Podgorice, prijavljenog za rad bez odobrenja.
Od 31 prijave, koliko ih je evidentirano od ponedjeljka, dvije su u proceduri, a odnose se na Shisa bar u Nikpiću i autoprevoznika Zejdin turs iz Ulcinja. Građani su se žalili i na parkiranje automobila na zelenoj površini i neprijatan miris na ulici.
Kampanju Budi odgovoran krajem decembra 2013. godine pokrenuli su Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbi protiv sive ekonomije.
Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti, poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.
Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave (PU) na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.