Abiznis

Aerodromi u privatno-javnom partnerstvu

Većina evropskih i aerodroma iz regiona je data u koncesiju i njima upravljaju akcionarska društva. U slučaju Francuske i Holandije država ima većinski paket akcija u operaterima koji upravljaju aerodromima, a u ostalim zemljama manji nske pakete, ili uopšte nemaju akcije u firmama koje imaju koncesiju nad aerodromima. 
Aerodromi u privatno-javnom partnerstvu
Nova PobjedaIzvor

REGION

Što se regiona tiče, većina glavnih aerodroma je data pod koncesiju, ili prodata, kao što je slučaj u Sloveniji. Država Srbija je marta ove godine potpisala ugovor sa francuskom korporacijom Vansi erports o koncesiji na 25 godine za beogradski aerodrom Nikola Tesla. Država Srbija je, inače, vlasnik 83 odsto akcija tog aerodroma. Većinski vlasnik zagrebačkog aerodroma „Franjo Tuđman“, koji je najveći i najznačajniji u Hrvatskoj, je država sa 55 odsto udjela, 35 odsto ovog aerodroma je u vlasništvu grada Zagreba, a po pet odsto u vlasništvu grada Velika Gorica i Zagrebačke županije. I ovaj aerodrom je pod koncesijom od 2012. godine, na rok do 30 godina, na temelju ugovora sa francuskim operatorom, koji je namjenski formirao konzorcijum ZAIC (Zagreb Airport International Company) za upravljanje ovim aerodromom. Ljubljanski aerodrom „Jože Pučnik“, ranije poznat kao Brnik, država Slovenija je 2014. godine prodala njemačkoj firmi Fraport koja upravlja frankfurtskim i nizom drugih aerodroma u svijetu. Za 75,5 odsto udjela njemačka firma je platila 177,1 milion eura. Aerodrom u Skoplju, koji je do skoro nosio službeni naziv Aleksandar Veliki, je početkom prošle godine odlukom makedonske vlade, kao znak dobre volje prema Grčkoj, promijenio ime u Međunarodni aerodrom Skoplje. Od 2008. godine aerodromom upravlja turska kompanija TAV (Tepeš Akfen Ventures) koja je dobila koncesiju na 20 godina. 

AKCIONARSKA DRUŠTVA

Londonski aerodrom Hitrou najprometnija je svjetska vazdušna luka po broju putnika u međunarodnom vazdušnom prometu, te treća po ukupnom broju putničkog prometa. Hitrou se nalazi u vlasništvu BAA, kompanije koja je nastala privatizacijom Britanske uprave aerodroma. Kroz ovaj aerodrom godišnje prođe 70 miliona putnika. Rimski aerodrom Fjumićino ili „Leonardo da Vinči“, kako mu glasi službeno ime, najveći je u Italiji i šesti u Evropi. Aerodromom upravlja preduzeće Aeroporti di Roma (ADR), koje ima koncesiju do 2044. godine, kada će prema procjenama ovaj aerodrom imati 100 miliona putnika i ima 15 odsto valsništa aerodroma u Đenovi. Preduzeće ADR je dio italijanske holding kompanije Atlantia S.p.A. (bivša Autostrade S.p.A), koja je i najveći koncesionar italijanske mreže autoputeva. 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika