Društvo

Tužbom na javnu kritiku

Direktorica nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević tužila je krajem jula predsjednika Savjeta Agencije za elektronske medije i generalnog sekretara Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranka Vujovića za povredu ugleda te NVO za što traži nadoknadu od 5.000 eura – saznaje Pobjeda.
Tužbom na javnu kritiku
PobjedaIzvor

Tužba je uslijedila zbog izjave koju je Vujović dao za Pobjedu 27. aprila, nakon što je taj list objelodanio dokument koji je CGO potpisala sa Javnim servisom u sklopu projekta „Činjenice su važne – objektivno i inovativno novinarstvo“ i tako dobila ekskluzivno pravo da odlučuje što će biti emitovano u emisijama „Replika“, „Okvir“ i „TV Magazin“.

Vrijednost ugovora, potpisanog sredinom januara, koji najvećim dijelom finansira Delegacija Evropske unije u Podgorici je 124.309,49 eura. Zbog tog neprihvatljivog ugovora, kojim je srušena nezavisnost Javnog servisa, smijenjena je generalna direktorica RTCG Andrijana Kadija.

IZJAVA

Vujović je tada za Pobjedu, između ostalog, kazao da je samo u Crnoj Gori „moguće da Delegacija Evropske unije bude sponzor otvorenog miješanja jedne nevladine organizacije u uređivačku politiku RTCG“.

- Samo u Crnoj Gori je moguće da ta ista Delegacija Evropske unije tu istu nevladinu organizaciju sponzoriše, da - kad se već miješa u uređivačku politiku Javnog servisa – usput malo po njemu promoviše i Kodeks novinara. Iako ta ista nevladina organizacija nema nikakve veze sa Kodeksom novinara. Inače je jedina veza pomenute nevladine organizacije sa medijima bila to što je pet godina uspješno dezinformisala građane Crne Gore o iznosima koje država odvaja za medije... – izjavio je tada Vujović.

U tužbi koju je Uljarević podnijela, a koju razmatra Osnovni sud u Nikšiću, piše da se CGO godinama bavi analizom raspodjele fondova crnogorskim medijima od strane organa javnog sektora „i u tome ima izgrađen kredibilitet na bazi činjenica koje je predstavio kroz pet nacionalnih i jedan međunarodni izvještaj“.

- Svaki izvještaj je bio javan, podaci koji su korišćeni relevantni i prikupljeni od strane organa javnog sektora na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama nijesu nikad poreknuti, odnosno njihova autentičnost nije dovedena ničim u pitanje – naveo je u tužbi advokat CGO Sergej Sekulović.

On je napisao da su izvedeni zaključci u cjelosti bili u skladu sa dobijenim podacima, dok se određena „margina greške mogla javiti usljed nepotpunih podataka, bez krivice CGO-a, što je u svakom izvještaju i jasno navedeno“.

- Da je djelovanje CGO-a bio „pogodak u metu“, dokazuje i činjenica da su ti podaci bili uredno preuzimani kao relevantni u izvještajima američkog Stejt departmenta, zatim međunarodne i vrlo ugledne organizacije Fridom haus, inkorpirani u izvještaje Evropske komisije i drugih, a konačno i nedavno objavljene, a veoma važne „Analize medijskog sektora u Crnoj Gori sa preporukama za usklađivanje sa standardima Savjeta Evrope i Evropske unije“, koju su napravili eksperti Savjeta Evrope u okviru zajedničkog projekta Savjeta Evrope i Evropske komisije, a posebno se poglavlje V studije „Šeme podrške i državna pomoć medijima“ odnosi upravo na oblast koju je CGO pokrio u svojim izvještajima. Navedena studija, inače izrađena od strane relevantnih autora, u dobrom dijelu se oslanja na zaključke iz projekata CGO-a, koje tuženi naziva dezinformativnim - piše u tužbi.

uljarevicrtcg

Iz CGO tvrde da je „medijsko djelovanje tuženog dio orkestriranog napada na CGO koje se duže vrijeme odvija sa različitih adresa, a samo sa jednim ciljem - diskreditacije CGO-a kao odgovornog kritičara društvenih anomalija“.

Optužuju Vujovića da je „svjesno iznio neistinite tvrdnje sa ciljem urušavanja ugleda CGO-a, kako kod donatorapartnera, tako i u javnosti, jer se ugled nevladine organizacije primarno stiče ili urušava kroz prizmu javnosti“.

ODGOVOR

Vujović je juče u izjavi za Pobjedu potvrdio da ga je CGO tužila, ističući da je iznenađen tužbom, ali i da je ona zapravo samo snažna potvrda navoda koje je iznio o radu i ekspertizi ove nevladine organizacije.

- Bez namjere da vrijeđam i nipodaštavam, da je riječ o organizaciji koja razumije i istinski baštini slobodu izražavanja ta tužba nikad ni bi bila napisana. Sloboda izražavanja, javnog i kritičkog dijaloga, suprotstavljanja mišljenja potkrijepljena činjenicama imperativ je domokratskog društva kome težim ja, a za koje se barem deklariše CGO - poručio je Vujović.

Kako je naveo, prva lekcija novinarstva i medijskog prava je da na činjenične navode jedne strane za koje smatra da su netačni, zainteresovana strana odgovara suprotstavljenim argumentima – pravo na odgovor i demanti (Član 26 Zakona o medijima, načelo 3 Kodeksa novinara CG), pa se tek onda pribjegava tužbi.

- Praksa je nacionalnih sudova i Evropskog suda za ljudska prava da se na moj javno izrečeni stav odgovori kontrastavom i pokuša da me javno demantuje. Razočaran sam da se danas u Crnoj Gori bira tužba, a ne javni dijalog. Ali to više govori o njihovoj toleranciji na javnu kritiku - rekao je Vujović.

Naveo je da je druga lekcija novinarstva i medijskog prava da svi akteri sa pretenzijom djelovanja u javnom prostoru moraju pokazati veći stepen tolerancije na kritiku njihovog rada, tim prije kada je kritika zasnovana na činjeničnim iskazima, a ne na vrijednosnim kvalifikacijama. Događaj na koji se poziva CGO, kako je rekao Vujović, nije prvi niti posljednji događaj na koji je „argumentima i činjenicama pokušao osporiti izvještaje CGO“, za koje, kako kaže, vjeruje da „dezavuiše crnogorsku javnost već skoro pola decenije“.

- Centar za građansko obrazovanje je do sada objavio više godišnjih izvještaja pod nazivom „Jednake šanse za sve medije“ u kojima obrađuje temu ulaganja novca iz javnih fondova u medije. Kako i sami ponavljaju u uvodima svojih izvještaja, projekat „Jednake šanse za sve medije“... ima cilj da doprinese kreiranju jasnih mehanizama kontrole finansiranja medija iz javnih fondova i dodjele državne pomoći medijima u Crnoj Gori. Problem sa izvještajima CGO-a je što su oni u svoje izvještaje redovno ubacivali, pored medija, subjekte koji nijesu mediji – rekao je Vujović.

Kategoričan je da je ova nevladina organizacija u izvještajima manipulisala podacima o izdvajanjima novca iz javnih fondova za medije.

- CGO kao nevladina organizacija bi morala pokazati veći stepen tolerancije u odnosu na kritiku zasnovanu na činjenicama, a izrečenu sa namjerom da se crnogorskoj javnosti da potpuna informacija u odnosu na plasirane teme. Tim prije što je iskazana u dobroj namjeri sa željom da se ospore brojke i isprave neutemeljene ocjene - zaključio je Vujović.

Portal Analitika