
Planom je obuhvaćeno područje površine 26,5 hektara. Zahvat Detaljnog urbanističkog plana „Vranićke njive“ čini prostor omeđen sa sjeverne i sjeveroistočne strane rijekom Zetom, a sa južne i jugoistočne strane Malim brdom.
U okviru ovako određenog prostora izdvajaju se površine u funkciji: stanovanja male gustine, centralnih djelatnosti, mješovite namjene, pejzažnog uređenja, komunalne infrastrukture i objekata, površinske vode, šumske površine i saobraćajne infrastrukture.
„Stanovanje malih gustina je zastupljeno na potezu između Malog brda i mješovite namjene u centralnom dijelu zahvata plana, kao i u istočnom dijelu plana u užem pojasu izmjeđu regionalnog pravca Danilovgrad-Podgorica i rijeke Zete. Zadržava se na lokacijama gdje je već zatečeno uz popunjavanje u okviru praznog neizgrađenog prostora“, piše u Obrazloženju.
Uz stanovanje kao pretežnu namjenu moguća je organizacija sadržaja u funkciji trgovine, ugostiteljstva, usluga, administracije, kao i drugih sadržaja koji mogu podržati stanovanje kao primarnu namjenu.
Površine za centralne djelatnosti su planirane u okviru jedne lokacije i podrazumevaju objekte poslovnih, komercijalnih i uslužnih djelatnosti a za potrebe opsluživanja naselja.
Kao prateća namjena, mogu se planirati i ugostiteljski objekti, trgovački centri, poslovne zgrade i objekti uprave, kulture, zdravstvene i socijalne zaštite.
Površine za mješovite namjene opredeljene su u središnjem dijelu zahvata plana između regionalnog puta Danilovgrad – Podgorica i novoplaniranih ulica br.3 i br.5. Na UP 109 je planirana pumpna stanica.
Površine za pejzažno uređenje predstavljaju površine koje su planom opredijeljene kao posebne površine u funkciji zelenila i za čiju organizaciju i uređenje su definisani uslovi u posebnom poglavlju ovog plana.
Površinske vode - čini rijeka Zeta u istočnom dijelu zahvata plana koja je zadržana u svom prirodnom toku i koja je od zone stanovanja odvojena zaštitnim zelenim pojasom.
Šumske površine – zaštitne šume – čine dio Malog brda koje se prema predmetnom prostoru spušta sa sjevero-zapadne i sjeverne strane.
Postojeći objekti koji su izgrađeni i u upotrebi, a koji se nalaze u okviru „šumske površine“ u južnom dijelu plana, koji se kao takvi zadržavaju uz mogućnost rekonstrukcije i adaptacije u okviru postojećih gabarita.
Saobraćajne površine su u planu definisane u vidu kolovoza, trotoara, staza i prilaza.
O predlogu detaljnog urbanističkog plana će se izjasniti odbosrnici Glavnog grada na sjednici koja je zakazana za 12. mart.