Društvo

Žalba Ivanovića neprihvatljiva

– Praksa suda je jasna: što su ozbiljniji navodi, utoliko i činjenični osnov treba da bude čvršći – jedna je od ocjena iz presude Evropskog suda za ljudska prava kojom je u junu odbijena tužba kompanije Dejli pres, izdavača Vijesti, i njenog izvršnog direktora Željka Ivanovića protiv države Crne Gore.
Žalba Ivanovića neprihvatljiva
PobjedaIzvor

Izdavač Vijesti i Ivanović sudu u Strazburu, kako smo ranije objavili, žalili su se na presude crnogorskih sudova, donešene u korist aktuelnog predsjednika naše države Mila Đukanovića, koji je pokrenuo spor protiv njih.

OBRAZLOŽENJE

Viši sud u Podgorici Đukanoviću je dosudio naknadu od 10.000 eura po tužbi protiv Vijesti, jer su ga te novine u tekstovima objavljenim nakon prebijanja Ivanovića, 1. septembra 2007. godine, dovodile u direktnu vezu sa ovim teškim incidentom, a Ivanović i Dejli pres su se požalili Evropskom sudu da im je tom presudom povrijeđena njihova sloboda izražavanja.

- Sud smatra da je žalba podnosioca predstavke (Ivanovića i Dejli presa) očigledno neosnovana, pa mora biti odbačena. Sud većinom glasova proglašava predstavku neprihvatljivom – istaknuto je u presudi koja je objavljena u Službenom listu Crne Gore.

djukanovic

Praksa suda je, kako je navedeno, jasna: što su ozbiljniji navodi, utoliko i činjenični osnov treba da bude čvršći.

Navodi Ivanovića i Dejli presa, ocijenjeno je, u konkretnom predmetu su bili veoma ozbiljni, ali u spisima predmeta, ipak, ,,nema ništa što bi ukazalo da su podnosioci predstavke vodili računa o tome da potvrde istinitost ili pouzdanost navoda na visokom nivou u bilo kom trenutku“.

- Nijesu dostavili bilo kakav dokaz pred domaćim sudovima u prilog navodima prvog podnosioca predstavke (Ivanovića). Drugi podnosilac predstavke (Dejli pres), sa svoje strane, osim očigledno neuspješnih pokušaja da kontaktira tužioca ne izgleda da je preduzeo bilo što kako bi potvrdio ozbiljne navode prvog podnosioca predstavke ili umjesto toga zauzeo ozbiljniji pristup prilikom prenošenja spornih izjava – navedeno je u presudi.

Umjesto toga, kako dodaju, podnosioci predstavke su tvrdili da su sporne izjave bile vrijednosni sudovi i da kao takve nijesu zahtijevale dokaz, kao i da je njihov cilj bio da naglase političku odgovornost tužioca za klimu u kojoj su napadi na novinare ostajali nekažnjeni.

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika