Abiznis

Provjeriti da li se izdaju ljekarska uvjerenja mimo zakona

Unija poslodavaca pozvala je nadležne da ispitaju da li su tačni medijski navodi da se u privatnim zdravstvenim ustanovama izdaju ljekarska uvjerenja suprotno zakonu.
Provjeriti da li se izdaju ljekarska uvjerenja mimo zakona
Izvor

"Obrazac primijenjen u ovom slučaju govori o svojevrsnoj organizovanoj kampanji usmjerenoj protiv privatnih zdravstvenih ustanova koje se prozivaju za manjak profesionalnosti, odgovornosti i medicinske etike u odnosu na javne zdravstvene ustanove. Neprihvatljiv je i neozbiljan pristup kojim se, bez i najmanjeg pokušaja ozbiljne analize, sva užasna dešavanja na crnogorskim putevima pripisuju privatnim zdravstvenim ustanovama i od strane njih izdatim ljekarskim uvjerenjima", navodi se u saopštenju.

Iako takvi zaključci nisu verifikovani zvaničnim, relevantnim podacima, niti se u njima eksplicitno imenuju ustanove koje, navodno, izdaju takva uvjerenja, UPCG posebno zabrinjava činjenica, kako se dodaje, da iza istih stoje visoko pozicionirani pojedinci iz sistema javnog zdravstva koji, očito, zaboravljaju da se posebna uloga javnih funkcionera ogleda i u odgovornosti za saopštenu riječ.

"Javno etiketiranje i izrečene prozivke po pitanju neetičnosti i nesavjesnog rada koji, po njima, nosi rizik da „(...) nam djeca poginu na ekskurziji, da nam se sruši voz, da se kamion sa opasnim teretom prevrne da bi neko zarađivao“, govore da se radi o vrlo neodgovornom pristupu koji, budući da je dat bez ijedne konkretne činjenice i dokaza, sadrži elemente diskriminacije i nepoštovanja ustavne ravnopravnosti javnog i privatnog vlasništva i biznisa", kaže se u saopštenju.

Unija je pozvala nadležne da što hitnije ispitaju vjerodostojnost navedenih napisa, sankcionišu protivzakonitu praksu i ponašanja, a time zaustave ovakva dalja (ista ili slična) tumačenja kojima se, kao po pravilu, sve zdravstvene ustanove svrstavaju u jednu od dvije kategorije – onu „lošu i neodgovornu“ koju vode privatnici, ili onu „dobru i odgovornu“ koja pripada javnom sektoru.

"Upravo iz tog razloga očekujemo od nadležnih organa da se javno saopšti koje to ustanove i u njima odgovorni pojedinci, bez obzira da li se radi o javnim ili privatnim ustanovama, ne izvršavaju zakonom propisane obaveze i vrše zloupotrebu javnih ovlašćenja", dodaje se u saopštenju.

Do tada, kako se navodi, građani Crne Gore, zahvaljujući upravo tim „neodgovornim“ privatnicima, imaju mogućnost da u kratkom vremenskom roku (bez gužvi i dugog čekanja koje njihovo zdravstveno stanje često ne dozvoljava), zakažu i obave potreban ljekarski pregled.

"Kome će povjeriti brigu za svoje zdravlje i gdje će obaviti pregled – u privatnoj ili javnoj zdravstvenoj ustanovi, odluka je koju samostalno donose isključivo ti isti građani.Vjerujemo da će s njihove strane, ukoliko se u narednom periodu otvori javna rasprava, biti podržan nedavno saopšten predlog direktora JZU Dom zdravlja Podgorica dr Nebojše Kavarića da ljekarska uvjerenja, „ako je nužno“, budu besplatna za građane i plaćena iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Takav i svi ostali predlozi od interesa za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i zdravlja građana, imaju punu podršku UPCG. Za početak, s obzirom da inicijativa potiče od gospodina Kavarića, za očekivati je da Dom zdravlja Podgorica ukine taksu koja je uvedena za provjeru osnovanosti privremene spriječenosti za rad, koja je nametnuta poslodavcima bez pravnog osnova", zaključuje se u saopštenju.

Direktor podgoričkog Doma zdravlja dr Nebojša Kavarić ranije je oštro upozoravao na ovu problematku, dovodeći u vezu veliki broj saobraćajnih nezgoda sa olakim izdavanjem uvjerenja, posebno u privatnim zdravstvenim ustanovama.

Portal Analitika