Oni pitaju ministra zdravlja Kenana Hrapovića sljedeće:
-Da li imamo dovoljan broj aparata za zračenje u Klinici za onkologiju i radioterapiju KCCG?
-Koliko su stari ti aparati?
-Koliko su često u kvaru i koliko dana u toku godine ne rade?
-Kad je zadnji put aparat za spoljašnje zračenje bio u kvaru i koliko dugo?
-Po kom osnovu se pravi selekcija među pacijentima pa se neki šalju u region i zemlje zapadne Evrope na zračenje, a drugi ostavljaju na čekanje u Crnoj Gori?
-Da li imamo preče investicije u zdravstvu od nabavke novijih i savremenih aparata za zračenje imajući u vidu navedene podatke u studiji SZO?
Iz Građanskog pokreta URA pozdravili su otvaranje fizijatriske ambulante i jedinice za fizikalnu terapiju u Nikšiću i istakli da je URA u programu reforme sistema zdravstva "Zdravstvo za sve" predložila da se u većini crnogorskih gradova otvore fizijatriske ambulante i omogući fizikalna terapija u većini opština u Crnoj Gori.
“Drago nam je da Ministarstvo zdravlja uviđa da su naše preporuke iz programa konstruktivne i neophodne i da treba ići tim smjerniocama ukoliko hoćemo bolji zdravstveni sistem”, poručili su iz URA.
Dodaju da je neophodno što hitnije krenuti u proces kadrovske i tehnološke obnove bolnica sekundarnog nivoa u cilju rasterećenja Kliničkog centra.
“Smatramo da je neophodno uspostaviti i standardizovati jedinice za gastroenterologiju i patologiju u, za početak, većim regionalnim bolnicama i stvoriti uslove da se uspostavi palijativno zbrinjavanje pacijenata u regionalnim bolnicama”, zaključuju iz ove partije.