Crna hronika

Preblage kazne za kamataše

Protivzakonito pozajmljivanje novca ili zelenašenje sve je češći način rješavanja finansijskih problema. Stručnjaci smatraju da je ovo djelo teško dokazivo, a u prilog govore i podaci da su u posljednje dvije i po godine pred Osnovnim sudom u Podgorici formirana samo četiri predmeta.
Preblage kazne za kamataše
Nova PobjedaIzvor

Prema podacima iz Osnovnog suda u Podgorici, tokom 2016. godine u ovom sudu formirana su četiri predmeta po optužbi za krivično djelo zelenaštvo.

Dva predmeta su delegirana Osnovnom sudu u Kolašinu, u jednom predmetu je donijeta oslobađajuća presuda, a u jednom osuđujuća presuda kojom je izrečena kazna rada u javnom interesu i novčana kazna od 1.500 eura.

Prošle i ove godine nije bilo optužbi. Krivično djelo zelenašenje teško se dokazuje.

Kriminolog Velimir Rakočević pojašnjava da su razlozi za teže dokazivanje to što zelenaši kako bi naplatili potraživanje sa žrtvom, odnosno dužnikom, zaključuju ugovore o prodaji nepokretnosti za koje nije lako dokazati da su fiktivni, jer ih sačinjavaju advokati ili notari.

- Zelenaški ugovor može se poništiti ako se ustanovi da je zelenaš koristio stanje teške nužde, teško materijalno stanje, lakomislenost ili zavisnost žrtve i slično. Ukoliko utvrdi da je ugovor zelenaški, sud može smanjiti obavezu dužnika na pravičan iznos i da tu obavezu plati u optimalnom vremenskom periodu – navodi Rakočević.

Kako je dodao, crnogorsko krivično zakonodavstvo je značajno poboljšalo pravni osnov za dokazivanje zelenaštva.

- Definisali su osnovni oblik zelenaštva kao davanje novca ili druge potrošne stvari na zajam, ugovaranjem nesrazmjerne imovinske koristi, tako da za osnovni oblik nije potrebno dokazivati da je na strani žrtve postojalo teško imovinsko stanje, teške prilike - dodao je on.

Rakočević upozorava da ovo djelo sadrži elemente organizovanog kriminala

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika