Abiznis

Najviše posla za građevince i ugostitelje

 Ambasada Njemačke u Podgorici prošle godine odobrila je 937 radnih viza za crnogorske građane, rečeno je Pobjedi iz ove ustanove.
Najviše posla za građevince i ugostitelje
Nova PobjedaIzvor

Statistička baza Ministarstva vanjskih poslova Njemačke, u koju smo imali uvid, pokazuje da građanima iz Crne Gore lani nije izdato najmanje dozvola u odnosu na zemlje regiona. Zabilježeno je da je u Hrvatskoj odobreno devet radnih viza. Najviše ih je u Bosni i Hercegovini 11.036, potom u Srbiji 9.913. Na Kosovu ih je zabilježeno 6.297, a u Makedoniji 5.725.

ODLAZAK

Sporazum o Zapadnom Balkanu iz 2016. godine omogućio je svima zainteresovanima iz regiona da se zaposle u Njemačkoj, a zamjenica predsjednika Zajednice udruženja Crne Gore u toj zemlji Emira Mustajbašić- Ličina, koja je i predsjednica Udruženja ,,Monte Keln“, kaže za Pobjedu da su naši građani sve više zainteresovani za dolazak u tu državu. - Broj zahtjeva za vize konstantno raste. Kako je nezaposlenost u državi još aktuelna, realno je očekivati da će se u narednom periodu broj zahtjeva za vize minimum održati na postojećem nivou, a vrlo moguće je i da će se još povećati – istakla je ona. Jedan dio, pogotovo mladih ljudi, kaže Mustajbašić-Ličina, nastaviće da odlazi u inostranstvo, jer je ,,činjenica da priličan broj njih nema odgovarajuće radno mjesto u Crnoj Gori, dok dobar dio koji imaju su nezadovoljni sa niskim primanjima“. - Naša država ide u svakom pogledu naprijed, ali smatram da će trebati vremena da se sve dovede na potrebni nivo u skorijoj budućnosti – navela je Mustajbašić-Ličina. Svi znamo, kaže ona, koji je glavni razlog odlaska građana u SR Njemačku – nemogućnost zaposlenja u svojoj zemlji. U Crnoj Gori je, kaže ona, dosta teško vrijeme za mlade jer ,,posla nema dovoljno za sve“. - Iz tog razloga, ljudima kojima se pruži prilika da rade u Njemačkoj ne treba puno da se na taj korak i odluče. Ono što mislim da ipak nije dobro je to što pristaju na sve kako bi to i postigli, poslove prihvataju po principu ,,uzmi šta ti se pruži“, što se u nekim slučajevima, na duži period,  može pokazati i kao loš potez - upozorava naša sagovornica.

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika