Članovi Kolegijuma su dogovorili da jedan od narednih koraka bude upućivanje poziva predstavnicima svih političkih partija zastupljenih u 26. sazivu Skupštine Crne Gore, kako bi kroz izabrane predstavnike, volja građana bila reprezentovana na najbolji način. Takođe, očekuje se i konstruktivno učešće relevantnih nevladinih organizacija, a dobrodošli su prijedlozi svih institucija i pojedinaca koji bi doprinijeli daljem nastavku unaprjeđenja izbornog ambijenta.
Brajović je, kako je saopšteno iz Skupštine, podsjetio na niz sprovedenih zakonskih i drugih mjera kojima je uoči parlamentarnih izbora 2016, a takođe i prije predsjedničkih i lokalnih izbora 2018, uz podršku i saglasnost najznačajnijih međunarodnih institucija, kao i domaćih političkih subjekata - značajno unaprijeđen izborni proces.
Na Kolegijumu je iznijet nedvosmislen stav svih prisutnih da, bez obzira na model rada koji će biti dogovoren, jedino mjesto za njegovu realizaciju je Skupština Crne Gore.
Na sjednici je, kako javljaju mediji, razmatran prijedlog DPS-a za formiranje radne grupe.
Antena M je imala u uvid u njihov prijedlog, a kako navode u inicijativi, imajući u vidu da se radi o radnom tijelu koje će biti sastavljeno od predstavnika svih poslaničkih klubova, ili partija zastupljenih u Skupštini Crne Gore, kao i važnost pitanja o kojima bi radna grupa trebalo da raspravlja, te na kraju i kvalifikovanu većinu neophodnu za izmjenu određenih zakonskih rješenja, svi rezultati rada radne grupe treba da budu proizvod konsenzualnog odlučivanja, bez izdvojenih mišljenja, glasanja u okviru radne grupe o određenim pitanjima i sl.
Radnu grupu bi prema njihovom prijedlogu trebalo da čine predstavnici vladajuće koalicije: 7 članova (predsjednik + 6 članova) kao i predstavnici opozicionih partija: 7 članova (zamjenik predsjednika + 6 članova).
Radna grupa će, prema prijedlogu DPS-a definisati mandat, sastav, strukturu i nadležnosti nezavisnog odbora/tijela koje će vršiti nadzor nad primjenom zakona i podzakonskih akata.