Politika

Vujović: Naći model da se dogovoreno primijeni

SDP ne prejudicira koji je najbolji pravno-politički model kao garancija implementacije dogovorenih rješenja, ali pozivamo da o tome otvorimo raspravu u radnoj grupi kada za to dođe vrijeme – kazao je za Pobjedu Ivan Vujović, član Predsjedništva te partije, poručujući da imamo dobro iskustvo Vlade izbornog povjerenja, koje može biti od koristi.
Vujović: Naći model da se dogovoreno primijeni
Portal AnalitikaIzvor

Prijedlozi DPS-a, SDP-a i DFa za formiranje radne grupe za izborno zakonodavstvo biće danas tema na sjednici Kolegijuma predsjednika Skupštine. Vujović kaže da „imamo iskustvo modela Vlade izbornog povjerenja iz 2016. oko kojeg postoje različiti stavovi u pogledu njegove uspješnosti“.

- Predsjednik DPS je, na primjer, o tom modelu govorio pozitivno konstatujući da „Crna Gora zrijeva... i da ima političku elitu koja je dokazala da može da radi zajedno u interesu dobra cijelog društva“. SDP je tada dao ključni doprinos u smirivanju političkih tenzija i njihovom institucionalnom rješavanju dovodeći za isti sto vlast i opoziciju, kroz parlamentarni dijalog. Sve ovo samo govori da već imamo određeno iskustvo koje nam svakako može biti od koristi, a SDP ne prejudicira koji je najbolji model – kazao je Vujović.

On je istakao da, osim promjene same regulative u mnogim oblastima, kako piše u prijedlogu DPS-a i Demokrata, što SDP podržava, posebno je važno pronaći najbolji način kojim će se obezbijediti da dogovor koji se postigne - primijeni u praksi.

- Zbog toga smatramo da radna grupa treba posebno da se posveti tom pitanju i u tome je smisao našeg prijedloga da se, kada to pitanje dođe na dnevni red, povede ozbiljna rasprava o različitim modelima pravno-političkih garancija. Činjenica je da kao država imamo najveći problem u oblasti primjene zakona, zbog čega nas redovno kritikuju iz same EU i zbog čega ne napredujemo dovoljnom brzinom u EU integracijama. Zato nije dovoljno da se samo dogovorimo o zakonima, jer mi i sada nemamo tako veliki problem sa regulativom, već je suština u garanciji primjene dogovorenog – istakao je Vujović.

Izigravanje i obesmišljavanje zakona i demokratskih standarda, poručio je on, u režiji vlasti suština je izbornog nepovjerenja između vlasti i opozicije i, ako temu pravnopolitičkih garancija zanemarimo, nećemo riješiti problem i stalno ćemo se vraćati na početak.

Zato je važno pokazati punu otvorenost na radnoj grupi, ne ograničavajući se samo na jedan model tih garancija kako su to predložile DPS i Demokrate kroz model radnog tijela za nadzor, već treba razmotriti i ostale modele – rekao je Vujović.

On je dodao da, ako se u prvoj fazi zajedničkog rada, kroz konstruktivan pristup, postignu zajednički rezultati i konsenzus u dijelu izmjene regulative, vjeruje da će to doprinijeti i da se u narednoj fazi svi usaglase i oko najboljeg modela pravno-političkih garancija.

Poslanički klubovi već na početku priče o reformi izbornih zakona ponudili su svako svoj prijedlog. DPS i SDP ponudili su na prethodnoj sjednici Kolegijuma, održanoj 12. septembra, svoje prijedloge, dok je DF u srijedu odlučio da učestvuje u radnoj grupi koja bi trebalo da bude formiranaali uz svoje uslove.

DPS je predložila da radnu grupu čini po sedam predstavnika vladajuće koalicije i opozicije, s tim što bi predsjednik bio iz vlasti, a njegov zamjenik opozicionar.

SDP, međutim, predlaže da radnom grupom zajednički treba da predsjedavaju predstavnici vladajuće koalicije i opozicije, kao i da vlast i opozicija imaju po sedam članova (kopredsjednici i po šest članova).

Prijedlozi DPS-a i SDP-a, međutim, imaju dosta sličnosti. Obje partije predložile su da u radnoj grupi mogu da učestvuju predstavnici državnih organa, organizacija, institucija, međunarodnih organizacija, NVO, Univerziteta, kao i eksperti i konsultanti iz predmetnih oblasti. DPS i SDP saglasne su i u tome da oni mogu doprinijeti radu radne grupe i pisanim putem.  

Opširnije u Pobjedi...

Portal Analitika