U najnovijem izvještaju SB, koji je danas predstavljen u Podgorici, se navodi da se očekuje se da će naredne godine rast BDP-a biti 2, 8 odsto a 2020. 2,5 odsto, jer će, kako se navodi, usporavanjem investicija usporiti i rast BDP-a.
Predstavnik SB Mark Schiffbauer je rekao da je projektovano da će rast u Crnoj Gori biti veći nego što je očekivano, ali da i dalje ostaju fiskalne i eksterne neuravnoteženosti.
"To je prvenstveno zbog snažne prve polovine godine, gdje je do sada rast bio preko četiri odsto, uglavnom zahvaljujući investicijama i snažnoj turističkoj sezoni. Ako detaljnije pogledamo vidjećemo da je rast najvećim dijelom podržan javnim i privatnim ulaganjima, na primjer u sektoru turizma", kazao je Schiffbauer.
Mark Šifbauer, @WorldBankECA- Izgledi su pozitivni ali kada uspore investicije, usporiće i rast #BDP. Procjenjuje se da će se rast u #CG, smanjiti na 2,8 odsto u 2019. godini, a u 2020. će se smanjiti na 2,5 odsto. #RER2018 pic.twitter.com/jgpVe0MRem
— PR Centar (@PRcentar) October 4, 2018
Rast je potpomognut investicijama, a najviše stranih direktnih investicija je bilo u turizmu, nekretninama i proizvodnji struje.
Stopa nezaposlenosti (na osnovu anketnog istraživanja) pala je na istorijski minimum od 15,6% (četiri kvartala) do juna 2018.
Očekuje se da će javni i javno garantovani dug (PPG) porasti na 75 odsto do kraja godine; skoro 80 posto PPG-a je spoljno.
Schiffbauer je rekao i da se očekuje se da će javni i javno garantovani dug rasti na 75 odsto do kraja godine.
„Crna Gora ima najveći nivo javnog i javno garantovanog duga u regionu. Iako je ekonomski rast pozitivan i doveo je do otvaranja novih radnih mjesta i dalje postoji visok nivo javnog duga, što zemlju izlaže dodatnim rizicima", ocijenio je Schiffbauer.
Svjesta banka navodi da kombinacija deficita tekućeg računa i fiskalnog deficita povećava ranjivost Crne Gore u odnosu na rastuće troškove finansiranja.
SB navodi da na srednji rok, ključne strukturne reforme podrazumijevaju brzanje reforme javne uprave i socijalnog sektora, poput unapređenja kvaliteta obrazovanja, nastavak unapređenja vladavine prava i predvidivosti politika.
Najnoviji Redovni ekonomski izvještaj za zapadni Balkan: „Viši, ali krhki rast“ procjenjuje da će rast na zapadnom Balkanu u 2018. iznositi 3,5 procenta. Procjenjuje se da će Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, BJR Makedonija i Srbija ostvariti stope rasta između 2,5 i 4 procenta.
Rast je bio veći od očekivanog, ali fiskalne i spoljne neravnoteže ostaju povišene, navodi se u izvještaju.
Iako je zaposlenost porasla u pet od šest zemalja regije, 91.400 otvorenih novih radnih mjesta između jula 2017. i jula 2018. je znatno manje u odnosu na 214.000 godinu ranije. Najveći broj novih radnih mjesta se otvara u industriji i uslužnim sektorima.
“U cijeloj regiji svjedočimo rastu podržanom javnim investicijama i potrošnjom,” kaže Linda Van Gelder, regionalna direktorica Svjetske banke za zapadni Balkan. “Zemlje koje su imale brže povećanje investicija, zabilježile su i brži rast. Iako su neciljana socijalna davanja i plate u javnom sektoru imali pozitivan uticaj na rast u kratkoročnom periodu, oni povećavaju fiskalne osjetljivosti. Povećanje privatnih investicija i izvoza predstavlja održiviji način rasta,” rekla je ona.
Mark Šifbauer, @WorldBankECA- Za održiv rast ključne su čvrsta posvećenost fiskalnoj konsolidaciji i ubrzanje strukturnih reformi. Kratkoročno gledano, kontrola potrošnje ključna je za kredibilnu fiskalnu konsolidaciju. #RER2018
— PR Centar (@PRcentar) October 4, 2018