
Ipak, kako navodi Svilanović, „bio bi oprezan u bilo kakvim prognozama o prijemu kao i o mogućem datumu, jer o tome će odluku donositi poslanici narednog saziva Evropskog parlamenta i konačno vlade zemalja članica, znači neki budući Evropski savjet“.
Svilanović ističe da „poslije samita u Sofiji treba biti veoma oprezan u pominjanju bilo koje godine, jer je tamo prihvaćen stav prvo reforma same EU, pa tek odlučivanje o mogućnosti proširenja, umjesto stava koji smo svi zajedno iz regiona zagovarali, a to je da se proces proširenja vidi kao istovremen integrativni dio procesa reformisanja EU“.
Do tada nam valja rješavati otvorena pitanja najvećeg značaja, ističe sagovornik, koja opterećuju i transformaciju naših društava i unutrašnje reforme, uspostavljanje pravne države i ekonomski razvoj, a još posebno opterećuju pregovore sa EU.
Svilanović napominje da je Đukanović u Evropskom parlamentu „održao veoma zanimljiv govor koji je dotakao razne teme od značaja za EU, region u kojem živimo i naravno, njegovu zemlju, Crnu Goru“.
Ipak, zaključuje Svilanović, „ne mogu znati kada će i kojim redom zemlje našeg regiona biti konačno primljene u članstvo EU, kao što ne mogu znati ni kako će tačno ta buduća EU izgledati, kako će biti organizovana i kakvo ćemo mjesto u njoj imati“.
Kako je prije tri dana poručio šef Evropskog parlamenta Antonio Tajani u razgovoru sa Đukanovićem, „stabilnosti Evrope nema bez stabilnog Balkana, i zato su joj potrebni pouzdani partneri kao što je Crna Gora“.
Tajani je iskazao zadovoljstvo zbog prilike da se Đukanović obrati Evropskom parlamentu.