Protokol

Sastanci sa Grupom prijateljstva Parlamenta Litvanije sa Crnom Gorom

Tokom zvanične posjete Grupe prijateljstva Parlamenta Litvanije sa Crnom Gorom, u Skupštini Crne Gore održan je niz sastanaka. Nakon prijema kod predsjednika Skupštine, upriličeni su sastanci sa Grupom prijateljstva Skupštine Crne Gore sa Parlamentom Litvanije, Odborom za međunarodne odnose i iseljenike i Odborom za evropske integracije.
Sastanci sa Grupom prijateljstva Parlamenta Litvanije sa Crnom Gorom
Izvor

Potpredsjednik Skupštine i predsjednik Grupe prijateljstva Skupštine Crne Gore sa Parlamentom Litvanije Genci Nimanbegu izrazio je zadovoljstvo prvim zvaničnim sastankom dvije grupe prijateljstva. Sagovornici su se saglasili da je saradnja Crne Gore i Litvanije najznačajnija u oblasti odbrane, te je bilo riječi o konkretnim načinima za unapređenje ove saradnje, kroz NATO centar izvrsnosti i Baltički odbrambeni koledž.

Imajući u vidu visok stepen ekonomskih sloboda u Litvaniji, izraženo je interesovanje za upoznavanje sa litvanskim dobrim praksama u ovoj oblasti. Iznijeto je i očekivanje da će Crna Gora u narednom periodu izazvati veće interesovanje investitora iz baltičkih država, te da će se intenzivirati spoljnotrgovinska razmjena.

Takođe, na sastanku su razmijenjenjena iskustva o izbornim sistemima dvije države,parlamentarnoj praksi, kao i aktuelnoj političkoj situaciji. Najavljena je i uzvratna posjeta Grupe prijateljstva Skupštine Crne Gore Litvaniji, planirana za sljedeću godinu.

Tokom sastanka sa Odborom za međunarodne odnose i iseljenike, predsjednik Odbora Andrija Nikolić izrazio je posebnu zahvalnost litvanskoj strani na nesebičnoj podršci Crnoj Gori u procesu pristupanja NATO. Nikolić je izrazio očekivanje da će Litvanija i u narednom periodu ostati snažni promoter politike proširenja Evropske unije, ističući da je Crna Gora nepovratno na putu ka članstvu u Uniji.

Članovi Odbora su se osvrnuli na period litvanskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije, kada je Crna Gora otvorila pet pregovaračkih poglavlja, među kojima su i posebno značajna poglavlja 23 i 24.Sagovornici su izrazili zadovoljstvo činjenicom da je u proteklom periodu uspostavljena međudržavna saradnja na visokom nivou i iskazali obostrani interes za dalje unapređenje već kvalitetnih i sadržajnih odnosa.

Razmijenjeni su i stavovi o trenutnoj geopolitičkoj situaciji, uz akcenat na političku situaciji na Zapadnom Balkanu i u baltičkim državama. Litvanski poslanici su posebno pozdravili jasnu podršku građana Crne Gore evropskim i evroatlantskim integracijama, ističući da je poseban značaj Evropske unije u tome što predstavlja sistem koji baštini demokratske vrijednosti i podstiče njihov razvoj.  

Portal Analitika