Ravina Šamdasani iz Kancelarije visokog komesara za ljudska prava UN izjavila je da su venecuelanski zvaničnici bili dužni da se postaraju za Albanovu bezbjednost dok se nalazio u pritvoru.
Naglasila je da će istraga o Albanovoj smrti biti dio šire istrage o optužbama o kršenju ljudskih prava u Venecueli, prenosi AP.
"Zabrinuti smo zbog njegove smrti. Pozivamo na transparentnu istragu kako bi se okolnosti ispitale", rekla je Šamdasani.
Alban (56) je uhapšen u petak na međunarodnom aerodromu u prijestonici Karakasu po dolasku iz Njujorka, objasnio je njegov advokat.
Vraćao se iz SAD gdje je prisustvovao sastanicima sa zvaničnicima u toku Generalne skupštine UN, sa nekoliko članova stranke "Prva pravda".
Drugi opozicionari su skeptični i vjeruju da se radi o ubistvu. Nekoliko desetina njih okupilo se ispred policijske stanice, gdje su vikali "Maduro ubico!".
"Nema sumnje da se radi o ubistvu. Jedina stvar koja je preostala ovoj vladi je mučenje, nasilje i uništenje", tvrdi lider opozicije Hulio Borhes u video snimku koji je poslao iz Kolumbije, gdje se nalazi u egzilu.
Borhes tvrdi da mu je Albanova žena u povjerenju rekla da je na Albana vršen pritisak da svjedoči protiv njega u istrazi o mogućem atentatu na Madura u avgustu.
Opozicija u Venecueli i dalje tvrdi da se više od 100 građana Venecuele nalazi u pritvoru, obilježeni kao "politički zatvorenici". Pojedinci su, kako tvrde, u pritvoru već četiri godine - nemaju dodira sa spoljnim svijetom i uskraćena su im prava na odbranu, prenosi AP.
Poneki su uporedili Albanovu smrt sa slučajem socijalističkog ekstremiste Horhea Rodrigeza, pokojnog oca aktuelnog potpredsjednika Venecuele Delsija Rodrigeza.
Smrt Horhea Rodrigeza 1976. godine prvobitno je opisana kao samoubistvo, dok su kasnije objelodanjena saznanja da je podlegao povredama koje je zadobio tokom mučenja.