Region

Navijači napravili haos, pretukli obezbjeđenje, vlasnike i goste

Borba za prevlast u poslovima obezbjeđenja u beogradskim noćnim klubovima, nezvanično, bila je povod upada grupe navijača Partizana u subotu uveče u klub "Komitet", koji su pretukli goste, obezbjeđenje i demolirali lokal.
Navijači napravili haos, pretukli obezbjeđenje, vlasnike i goste
BlicIzvor

Noćni klubovi postali su poprište krvavih tuča, pucnjava i prebijanja gostiju. Jedan od razloga je i taj što je u prestonici još uvijek većina vlasnika klubova obezbjeđenje ne zapošljava prema Zakonu o privatnom obezbjeđenju, već za te poslove unajmljuju mahom pripadnike navijačkih grupa. Ovo nije nikakva novina i prije par godina pisano je o tome da vlasnici beogradskih klubova unajmljuju huligane i kriminalce kao obezbjeđenje kako bi se zaštitili od reketiranja i drugih kriminalnih grupa, piše Blic.

Međutim, u subotu je u klubu "Komitet" došlo do esktremnog primjera po kom se vidjelo kako navijačke grupe reaguju kada ne dobiju da baš oni "čuvaju" neki lokal na dobroj lokaciji u gradu.

Naime, u subotu oko ponoći u klub "Komitet" upala je grupa od 10 do 15 huligana obučenih, od glave do pete, u crno, sa drvenim i metalnim palicama u rukama i demolirala lokal.

Oni su najprje, prema riječima brojnih očevidaca, zvjerski nasrnuli na obezbjeđenje, da bi zatim uništili unutrašnjost lokala lomivši sve pred sobom. Huligani su u lokal uletjeli "kao teroristi".

- Uletjeli su kao furije. Nisu se ispred kluba tukli sa obezbjeđenjem i nije to bila tuča koja se sa ulice premjestila u klub. Upali su u lokal spremni da unište sve pred sobom - i inventar i ljude. Tukli su, šutirali, gurali, bacali i palicama zvjerski udarali sve i svakoga što je bilo ispred njih - priča očevidac jezivog incidenta koji je redakciji "Blica" dao i snimke i fotografije na kojima se dobro vidi horor koji se te noći odigrao u klubu.

Tom prilikom napadači su povrijedili vlasnika lokala i jednog policajca koji je bio van dužnosti, kao i nekoliko gostiju. Većina je, srećom, prošla sa ogrebotinama i modricama od flaša i namještaja koji je bacan na njih.

Inače, klub je bio pun, oko 200 gostiju vrištalo je i bježalo je po ćoškovima kluba spasavajući živu glavu.

- Gađali su nas stolovima, stolicama i flašama sa stolova. Ciljali su nas u glave, i muškarce i djevojke. Bili su bijesni i nije ih bilo briga koga udaraju, samo su tukli i rušili kao zvjeri - kaže jedna od gošći kluba.

Navodno, tenzija koja dugi period bukti među "grobarima" kulminirala je nedavno do svog vrhunca, koji se odrazio ovim napadom jedne grupe na drugu.

Da niko nije bezbjedan u ovom sukobu govori i činjenica da huligani u subotu nisu prezali u svojoj namjeri da napadnu drugu frakciju navijača zaposlenih u klubu kao obezbjeđenje iako je klub bio pun gostiju. Hitna pomoć povrijeđenima je ukazala pomoć na licu mjesta, dok je nekoliko njih odvezeno u bolnicu. Većina gostiju, međutim, pobjegla je iz kluba ne osvrćući se za sobom.

Policija je tokom današnjeg dana uhapsila jednu osobu koja je upala u klub sa grupom muškaraca i nasrnula na goste i zaposlene. Policija je pregledala snimke sa video-kamera i identifikovala neke od napadača.

Davidović: Policija mora da natjera vlasnike klubova da zaposle legalno obezbjeđenje, a ne navijače

Direktor Centra za prevenciju kriminaliteta sociolog Dušan Davidović kaže da ukoliko je napad na klub "Komitet" bio napad radi otimanja poslova obezbjeđenja, "onda moramo da se pitamo da li se u ovoj zemlji poštuje ijedan zakon".

- Prije tri godine stupio je na snagu Zakon o privatnom obezbjeđenju koji smo čekali ravno 20 godina i sa kojim se očekivalo da će se poštovati njegove odredbe, a to znači da poslove obezbjeđenja mogu da rade samo licencirani službenici obezbjeđenja kojih je do sada za ove tri godine registrovano u Srbiji preko 36.000. To je gotovo jednak broj pripadnicima MUP-a - kaže Davidović za "Blic".

Kako nastavlja, ovaj napad znači pokušaj nekih grupa da i dalje rade poslove obezbjeđenja van zakona i bez licenci.

- Ukoliko je ovo zaista bio napad radi preuzimanja poslova obezbjeđenja, kada su u pitanju splavovi i noćni klubovi koji su vašarište prodaje droge i raznih drugih usluga, onda policija treba sa time da se vrlo efikasno i na ubjedljiv način pozabavi. I to je dugogodišnji razlog sukoba obezbjeđenja, koji vuku korjene još iz 90-ih godina. Očigledno da još ima vlasnika klubova koji angažuju ljude bez licenci, odnosno još uvjek ima takvih agresivnih vođa kriminalnih grupa koji žele da nelegalno preuzmu poslove obezbjeđenja na nekim atraktivnim pozicijama i na ovakav način zaplaše vlasnika - dodaje Davidović.

Obračuni u klubovima

* 17. decembar 2017. Aleksandar Savković (27) ubijen je u klubu "Nana" na Senjaku nakon svađe sa pripadnicima obezbjeđenja ovog kluba. Nedeljko Grbović, šef obezbjeđenja kluba "Nana" na Senjaku, optužen je za teško ubistvo Aleksandra.

* 23. decembar 2015. Slobodan Vukić (30) preminuo je nakon što je nasmrt pretučen od strane petorice članova obezbjeđenja kluba "Tilt". Istraga se vodila protiv Milovana Tadića, pripadnika obezbjeđenja kluba, koji je nezvanično blizak navijačima Partizana.

* 29. maj 2014. Robert Radojičić, šef obezbjeđenja na splavu "Blejvoč", ranjen je u pucnjavi. Nakon pucnjave njegove kolege pretukle su Nikolu Vavića, mlađeg brata Aleksandra Vavića, vođe Partizanove navijačke grupe "Alkatraz", i bacili ga u Savu.

* 25. jul 2013. Fedor Frimerman (30) preminuo je nakon što ga je obezbjeđenje splava "Saund" nasmrt pretuklo.

* 9. jun 2013. U najavljenom obračunu navijača u klubu "Fristajler" iz vatrenog oružja ranjena su trojica mladića.

* 16. jul 2012. Marko Kurtović je nakon svađe sa obezbjeđenjem na ulazu "Blejvoč" ubio radnika obezbjeđenja Ivana Cvetkovića (26), a kolegu Marka Dajčića (26) i gosta splava Dušana Dimitrijevića (31) ranio.

(Foto: M.S. RAS Srbija)

Portal Analitika