Politika

Akcije Rusije u regionu su nepredvidljive

U okviru borbene grupe eFP crnogorski vojnici će imati priliku da se obučavaju zajedno sa vojnicima iz devet država, čime se poveć ava interoperabilnost Alijanse. Ne samo da će biti bogatiji za veliko iskustvo u obuci, već će povećati svoje znanje o regionu i pružiti platformu za povećanje saradnje između zemalja koje šalju svoje vojnike u misije – rekao je u razgovoru za Pobjedu letonski ministar odbrane Rajmond Bergmanis.
Akcije Rusije u regionu su nepredvidljive
Portal AnalitikaIzvor

POBJEDA: Pripadnici Vojske Crne Gore uskoro bi trebalo da započnu učešće u NATO misiji u Letoniji, gdje je već raspoređeno 1.300 vojnika vojske zemalja članica Alijanse. Kako gledate na ovu crnogorsku odluku i koliko je učešće u ovoj i sličnim misijama važno za jednu zemlju?

BERGMANIS: Veoma smo zahvalni Crnoj Gori na odluci da se pridruži misiji NATO-a u Letoniji, što je posebno impresivno, jer ste tek sredinom prošle godine ušli u NATO. Cijenimo vašu posveć enost sigurnosti Alijanse i posebno našem regionu. Pojačano istureno prisustvo (enhanced Forward Presence) ovdje u Letoniji je vidljiva garancija i istinito svjedočanstvo savezničkog partnerstva. Ovih dana smo svjedoci tenzija u bezbjednosnom okruženju u Evropi, koje utiču na sve nas i u ovim turbulentnim vremenima. Zato su kohezija i saveznička solidarnost od izuzetne važnosti. Učešć e u inicijativama kolektivne odbrane ključno je za države članice NATO-a. To nije samo vidljiva posveć enost ključnim vrijednostima NATO-a, već poveć ava vojnu interoperabilnost između saveznika. U okviru borbene grupe eFP crnogorski vojnici ć e imati priliku da se obučavaju zajedno sa vojnicima iz 9 nacija, čime se poveć ava interoperabilnost Alijanse. Ne samo da ć e biti bogatiji za veliko iskustvo u obuci, već ć e poveć ati svoje znanje o regionu i pružiti platformu za poveć anje saradnje između zemalja koje šalju svoje vojnike u misije.

POBJEDA: Da li ste zadovoljni saradnjom sa Crnom Gorom u oblasti odbrane, i gdje vidite prostor za unapređenje iste?

BERGMANIS: Vojna saradnja sa Crnom Gorom do sada je bila prilično ograničena, pošto Crna Gora nije bila članica NATO-a. Međutim, prilikom pristupanja Crne Gore NATO-u, a posebno nakon odluke da se pridruži borbenoj grupi eFP-a, sada ć emo raditi na novim inicijativama za saradnju. Postoji puno potencijala za našu buduć u saradnju.

POBJEDA: Sa nedavno održanog ministarskog sastanka u Briselu, poslata je poruka da Alijansa treba da ojača, kao odgovor na sve veću prisutnost Rusije. Koliko Rusija zapravo predstavlja prijetnju baltičkom regionu, kao i regionu Zapadnog Balkana?

BERGMANIS: Akcije Rusije u regionu su nepredvidljive, nemaju transparentnost i ne promovišu povjerenje. Baltičke države su pod stalnim pritiskom ruske propagande. Letonija se već nekoliko godina bori sa informativnim ratom i propagandom. Rusija masovno prelazi u nacionalnu infosferu, postoji sve već a količina dezinformacije i propagande koja dolazi iz Rusije - lažne činjenice i narativi, pogrešni naslovi i pogrešni navodi su svakodnevna pojava u medijima, posebno u medijima na ruskom jeziku. Godišnji izvještaj Uprave za zaštitu Ustava i letonske službe bezbjednosti pokazuje da je Rusija tokom posljednjih godina intenzivno koristila svoje agente u Letoniji, posebno kada je u pitanju širenje poruka u medijima. Priča se rijetko mijenja. Rusija zaoštrava situaciju konstantno demonstrirajuć i svoj vojni položaj u regionu.

Raspoređivanje sistema balističkih raketa Iskander u Kalinjingradu, izgradnja nove infrastrukture u zapadnom ratnom regionu, organizovanje velikih vojnih vježbi, slanje boraca i ratnih brodova blizu naših granica - svim ovim aktivnostima smo svjedočili proteklih nekoliko godina. Takođe, vježba ZAPAD-a, koja je sprovedena 2017. godine, povećava se svake godine. U ovoj vježbi, Rusija je ranije obučavala trupe za vođenje napada. Intenzitet i obim ovih aktivnosti dramatično su porasli i najvjerovatnije ć e nastaviti evoluirati. To ne podstiče povjerenje i transparentnost u regionu. Zbog toga je buduće, unaprijeđeno vojno prisustvo, adekvatan odgovor na trenutnu bezbjednosnu situaciju u regionu, koja ima potencijal da postane dugoročno rješenje za sve veći osjećaj neizvjesnosti koji Rusija dovodi do najviše tačke. Trenutna politika NATO-a prema Rusiji zasnovana je na prevenciji i održavanju političkog dijaloga.

Portal Analitika