Zdravstveni radnici smatraju da se, ako se ne preduzmu hitne mjere, Kosovo može suočiti sa problemom nedovoljnog broja ljekara.
Član parlamentarne komisije za zdravstvo Hadži Avdulji ocjenjuje da je ova situacija rezultat lošeg upravljanja zdravstvenim sistemom.
“Iako imamo najmanji broj ljekara, ljekari nemaju posao. Ovo pokazuje da mi ne znamo koji su nam ljekari potrebni, koje specijalizacije treba da se odobre, a to nas košta mnogo kroz gubitak velikog potencijala mladih ljekara, ali i zato što najvitalniji dio društva bježi”, kaže on.
Predsjednik kosovske Ljekarske komore Pljeurat Sejdiu ocjenjuje da će, ukoliko se nastavi ovakav trend odlaska ljekara, to imati loše posljedice za zemlju, kao i da ova pojava poprima zabrinjavajuće razmjere.
“Ovo je izuzetno zabrinjavajuće i to bez obzira na sve prepreke za slobodno putovanje i bojimo se da smo došli do toga da po jedan ljekar dnevno napušta Kosovo”, rekao je on.
Ako institucije u zemlji ne budu ozbiljno radile na rješavanju tog problema, Kosovo će imati ozbiljne probleme, smatra predsjednik Sindikata zdravstva Kosova Bljerim Sula.
Nacrt zakona koji garantuje povećanje plata za zdravstvene radnike usvojila je vlada i njime se očekuje poboljšanje stanja i jačanje dostojanstva zdrastvenih radnika, ocjenjuju u Ministarstvu zdravlja Kosova.