Manifestacija koja ima takmičarski, edukativni i prodajni karakter, organizovana je pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, u organizaciji Sekretarijata za privredu opštine Pljevlja i NVO „Pljevaljski sir“.
Sa svojim proizvodima predstavilo se oko 100 proizvođača iz Pljevalja, kao i iz regiona.

„Zaštita proizvoda je veoma značajan korak jer na taj način proizvođači dodaju vrijednost svom proizvodu i omogućavaju bolji plasman na tržištu”, kazala je Čekić.
Da bi ostvarili punu valorizaciju “Pljevaljskog sira” na tržištu, kako je istakla Čekić, nije dovoljno samo zaštiti naziv proizvoda, već je potrebno nastaviti rad u cilju potvrde i korišćenja zaštićene oznake na tržištu. “Na pola smo puta. U narednom periodu treba ubrzano da radimo na ispunjavanju postavljenih standarda u proizvodnji pljevaljskog sira, i procesu samokontrole, kako bi se na tržištu našao jasno označen i jedinstven proizvod”, kazala je Čekić.

Đačić je naglasio važnost razvoja poljoprivrede na području Pljevalja, kao najvećeg mogućeg resursa za dalji razvoj preduzetništva, otvaranje novih radnih mjesta i lokalne ekonomije. U tom cilju, kako je kazao, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Opština Pljevlja samo tokom prošle godine uložili su više od 2 miliona eura u razvoj poljoprivrede i ruralnih područja pljevaljske opštine. Đačić je istakao da će se značajna ulaganja sa nivoa države i lokalne samouprave u ovaj sektor, razvoj poljoprivrednih gazdinstava i poboljšanje uslova života na selu nastaviti i ove i narednih godina.
U takmičarskom dijelu manifestacije dodijeljene su nagrade za najbolje u kategorijama: stari sir, stari kajmak, mladi kajmak, ovčiji sir i specijalne vrste sira.