Crna hronika

Nanogicu nose 72 osuđenika

U ovom trenutku 72 osuđenika, koji imaju kaznu manju od šest mjeseci, nose nanogicu, dok je od početka godine njih 81 u kućnom zatvoru odslužilo kaznu, saopštili su za CdM iz Ministarstva pravde. Uslov da neko dobije ,,privilegiju“ da zatvorsku kaznu izdržava u kućnom pritvoru je da ukoliko je izrečena kazna do šest mjeseci sud može istovremeno odrediti da će se ova kazna obaviti tako što će je osuđeni izdržavati u prostorijama u kojima stanuje.
Nanogicu nose 72 osuđenika
PobjedaIzvor

Prilikom određivanja ove alternativne mjere vodi se računa o ličnosti učinioca, njegovom ranijem životu, njegovom držanju poslije učinjenog djela i stepenu krivice. Suština je da se kroz korišćenje ove mjere ostvari svrha kažnjavanja. - Do sada su najčešće osuđeni zbog krivičnog djela krađa, nedavanje izdržavanja, nasilničko ponašanje, laka tjelesna povreda, ugrožavanje javnog saobraćaja, nedozvoljeno držanje oružja, ugrožavanje sigurnosti, teška tjelesna povreda.

Posebno treba naglasiti da osuđenom za krivično djelo protiv braka i porodice, koji živi sa oštećenim u istom porodičnom domaćinstvu ili porodičnoj zajednici, ne može se odrediti izvršenje kazne zatvora u prostorijama u kojima stanuje - napominju u Ministarstvu pravde. Iz Ministarstva je saopšteno da su nanogice preko kojih se prati kretanje osuđenika krajem prošle godine obezbijeđene iz donacija Ambasade SAD-a. - Ministarstvo pravde je jedan dio opreme obezbijedilo iz budžeta, a jedan dio opreme se obezbijedio uz podršku Ambasade SAD-a.

Obezbijeđeno je 87 radio frekventnih (RF) narukvica, 87 stacionarnih jedinica za nadzor, jedna jedinica za praćenje stanja (nivoa) alkohola, kao i usluge komunikacionih linkova - ističu u Ministarstvu. I pored striktnih pravila, osuđenici mogu da napuste mjesto boravka tokom odsluženja kazne zbog pružanja medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog domaćinstva, redovnog odlaska na posao, pohađanja nastave tokom redovnog školovanja, odlaska na polaganje ispita, teške, akutne ili hronične bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede, svog vjenčanja ili smrti bliske osobe. Ukoliko osuđeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija. Do sada, kažu u Ministarstvu, nije bilo problema kada je u pitanju sistem za elektronski monitoring osuđenika. Oni koji su sami pokušali da uklone uređaj, kažnjeni su. –

 Što se tiče samovoljnog napuštanja prostorija u kojima se izvršava ova alternativna krivična sankcija, evidentirano je više takvih slučajeva. Takođe, u praksi se dešavalo da osuđenici samovoljno pokušaju ukloniti nanogicu ili isključiti prijemnik. Naravno, sistem je sve te prekršaje registrovao i službenici Ministarstva pravde su preduzeli radnje predviđene zakonom.

Upravo zbog samovoljnog napuštanja prostorija, ali i drugih prekršaja, u više slučajeva je izvršenje kazne prekinuto, a predmeti poslati sudu na dalju nadležnost, u kojim slučajevima je sud zamijenio preostali dio kazne u zatvorsku kaznu – pojasnili su iz Ministarstva pravde. Jedan set nanogice i stacionarne jedinice košta 2.500 eura. Uzimajući u obzir da jedan zatvorenički dan košta državu od 26 do 28 eura, računica pokazuje da se kućni zatvor isplati.

Portal Analitika