„Uradili smo bezbjednosnu procjenu poslanika, pogotovo onih koji su podržali početak ustavnih promjena i oni će biti pod policijskom zaštitom sve dok se ne procijeni da zaštita više nije neophodna“, rekao je Spasovski.
Spasovski je kazao da su prave prijetnje upućene poslanicima, pogotovo putem Fejsbuka i drugih društvenih mreža.
„Pored direktnih prijetnji poslanicima, prijećeno je i njihovim porodicama. Svako ko pokuša da unese osjećanje nesigurnosti među građanima biće optužen“, naveo je Spasovski.
On je dodao da su prijetnje došle i od grupa koje su dovedene u vezu sa pokretom Bojkot referenduma.
Odgovarajući na pitanje novinara o optužbama VMRO-DPMNE da je pojedinim poslanicima nuđen novac u zamjenu za pozitivan odgovor na ustavne promene, Spasovski je rekao da će kancelarija javnog tužioca biti odgovorna da istraži takve optužbe.
„Ako postoji osnov za ove tvrdnje, onda bi javni tužilac trebalo da pokrene istragu. Takođe, ako je poslanicima nuđen novac, trebalo bi to da prijave, jer je mito krivično djelo“, rekao je Spasovski.
Sobranje je podržalo u petak predlog o pokretanju inicijative za promjenu Ustava u skladu s Prespanskim sporazumom, za koju je glasalo i osam poslanika opozicione VMRO-DPMNE, čime je postignuta dvotrećinska većina od 80 poslanika.