U obraćanju pred Generalnom skupštinom Evropskog parlamenta (EP) u Strazburu, Mogerini je istakla da je EU reagovala odmah nakon nestanka novinara Kašogija.
"Zatražili smo od saudijskih vlasti da sarađuju sa Turskom. Naš cilj je da slučaj bude rasvijetljen. Istina mora biti otkrivena i ne smije ostati pod uticajem geopolitike", poručila je Mogerini.
Istakla je kako je veoma važno prihvatanje odgovornosti u ovom slučaju.
"To je prvi korak. Prvi korak je prihvatanje odgovornosti. Ali reakcije koje su stigle iz Saudijske Arabije imaju mnogo mračnih tačaka. Mi smo od njih tražili otvorenu, brzu i transparentnu istragu", rekla je visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu i bezbjednosnu politiku.
Novinar i kolumnista lista "The Washington Post" Džamal Kašogi nestao je 2. oktobra nakon što je ušao u kompleks konzulata Saudijske Arabije u Istanbulu.
Turski bezbjednosni izvori su ranije potvrdili da Kašogi nije napustio zgradu konzulata, a da je u tom periodu u konzulatu boravilo 15 saudijskih državljana i službenika koji su posebnim letovima došli, a zatim i napustili Tursku.
Nakon višednevnih tvrdnji da ne znaju ništa o sudbini Kašogija, vlasti Saudijske Arabije su u subotu ujutro saopštile da je on ubijen tokom navodne svađe u konzulatu.
Istraga o ubistvu je i dalje u toku, a glavni zadatak istražitelja je pronalazak Kašogijevih posmrtnih ostataka i utvrđivanje odgovornih za ubistvo.
UN: Razmotrićemo ubistvo Kašogija ako dobijemo zahtjev od Turske
Ujedinjene nacije su saopštile da će razmotriti ubistvo novinara Džamala Kašogija ukoliko dobiju zahtjev od Turske.
Faran Hak, portparol generalnog sekretara UN-a, na dnevnom brifingu je istakao da je potrebno da neka od zemalja uputi zahtjev da bi generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš mogao pokrenuti nezavisnu istragu.
"Ako Turska uputi službeni zahtjev, razmotrićemo ga i donijeti odluku", odgovorio je Hak novinarima.
Dodao je i kako je potrebno da sve strane sarađuju da bi moguća istraga UN-a bila uspješna.