Na 74. rođendan Pobjede, podijeljene su monografije predstavnicima 30 osnovnih i 11 srednjih škola iz glavnog grada - ukupno 205 kompleta monografija, koje se sastoje iz dva toma (ukupno 410 monografija).
Gostima su se, povodom ove donacije, obratili direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović, direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Darko Grgurović i zamjenica gradonačelnika Podgorice, Slađana Vujačić.
Direktor i glavni odgovorni urednik Draško Đuranović je kazao da je na današnji dan prije 74 godine izašao je prvi broj "Pobjede" na četiri strane, sa željom da bude razasut na sve četiri strane svijeta.
"Na prvoj strani je bio izvještaj o oslobođenju Beograda glavnog grada Jugoslavije i jedan komentar Blaža Jovanovića istaknutog revolucionara naslovljen „Pobjeda je tu“, naveo je Đuranović.
Prema njegovim riječima, Pobjeda je počela u osolobođenom Nikšiću - četiri broja, pa se preselila na Cetinje, a onda u Titograd.
"Ona je bila nastavljač one slavne tradicije crnogorskog novinarstva koja je počela Glasom Crnogorca. Pobjeda poslije 74 godine više nije državni list, ona je već četiri godine privatna kompanija, ali je ona crnogroka kompanija i crnogorski list i mi koji tu radimo smatramao da upravo zbog toga moramo kao medij da baštinimo one vrijednosti koje moderna Crna Gora treba da ima. Prošle godine smo smatrali da je potrebno da izađemo sa nečim u ovoj godini što će obilježiti vijek Crne Gore, jer 1918 - 2018 mnogo je simbolike, mnogo je datuma koji se poklapaju, ima jubileja tužnih i manje tužnih", rekao je Đuranović.
Dodao je da je mnogo godina koje se završavaju osmicom – 1918, 1948, 1968.
"Angažovali smo u tom cilju istoričara Živka Andrijaševića, najboljeg istoričara srednje generacije. On je zajedno sa saradnikom Milanom Šćekićem napravio dvije knjige Vijek Crne Gore - “Sto ličnosti Crne Gore 1918 – 2018” i Vijek Crne Gore - “Sto događaja iz istorije Crne Gore 1918 - 2018”.
Biti među 100 u Crnoj Gori je i usud, a znate da ćete stvoriti i neprijatelje. Crna Gora ima mnogo više nego 100 ličosti koje su značajne i koje zaslužuju da se pomenu. Druga knjiga je 100 događaja, mislim da su knjige pošteno napravljene, da su nezaobilaznio štivo, one su kapitalni izdavački poduhvat jer institucije koje bi trebalo da rade takve knjige, nijesu u stanju, ne žele ili nemaju moći da ih urade.
Ovo je početak onoga što će Pobjeda da radi u godinama koje dolaze, ideja je da ne smijemo zabravljati prošlost da nam se loša ne bi ponavaljala. Bitno je da znamo da ni kao država ni kao ljudi nijesmo tikva bez korijena i da iza nas postoji nataloženo iskustvo generacija, i da sve događaje moramo zapamtiti da bismo iz njih izvlačili pouke. Zahvalio bih Glavnom gradu za pokroviteljstvo, jer su nam pomogli da izdamo i odšampamo knjige, takođe Agenciji za telekomunikacije i poštansku djelatnost koja je značajnim sredstvima pomogla i kompaniji Carine", poručio je Đuranović.
Ideja je, kako je dodao, bila da ono što su autori napisali dođe do svih biblioteka osnovnih i srednjih škola u Podgorici.
"Da smo moćniji uradili bismo to na nivou CG, ali je i ovo značajan početak. Osnovni moto projekta je da ne zaboravimo prošlost, ali tu prošlost moraju znati oni kojima vi predajete i koje vi vaspitavate. Obaveza i nas koji radimo u medijima i vas koji vaspitavate generacije koje će doći je da znaju što su im preci ostavili i da baštine vrijednost onoga što Crna Gora stvarno ima, a ima dosta toga. Hvala za to što ste svi prihvatili ovu ponudu i mislim da je ovo početak dužeg prijateljstva i nadam se da ćemo ponukati i druge da urade ovo isto", zaključio je Đuranović.
Donatorima se, u ime svih direktora škola, zahvalila Zoja Bojanić-Lalović, direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović”.
O vrijednoj donaciji, upriličenoj na 74. rođendan Pobjede, više detalja u sjutrašnjem broju Pobjede!




