Društvo

"Ispitati odgovornost za devastaciju Tare"

Rijeka Tara je na globalnom nivou prepoznata kao ključno područje biodiverziteta i država je obavezna da preispita odgovornost za njenu devastaciju, poručili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP). Ekološki pokret "Ozon" i Ekološko društvo "Breznica" traže raspisivanje referenduma na kom bi se građani izjasnili oko toga da li žele da se zbog potrebe izgradnje autoputa mijenja prirodni izgled rijeke.
"Ispitati odgovornost za devastaciju Tare"
Portal AnalitikaIzvor

"Uvidom u zastrašujuće snimke koje je objavio MANS, treba se zapitati da li je slika mehanizacije i betona u samom koritu, ta sinergija čovjeka i prirode koju su prepoznali UNESCO i drugi eksperti kada su rijeku Taru postavili na mapu globalno važnih staništa", naveli iz CZIP.

U toj nevladinoj organizaciji (NVO) vjeruju da takav vid devastacije prirode nije mišljen ni Deklaracijom o zaštiti Tare koju je Skupština Crne Gore usvojila 2004. godine, na zahtjev građana.

"Postavlja se opravdano pitanje kako je moguće da je ista država koja je dozvolila ovakvu devastaciju ujedno i na nivou Skupštine usvojila Deklaraciju kojom je Taru postavila na svojevrsni pijadestal među rijekama, štiteći je građanski, apostrofirajući zabranu bilo kojih drugih zahvata na njenom čitavom toku, prepoznajući da je Tara naša budućnost, prepoznatljivost, vjerovatno i najčešće korišćen brend, o čijoj sudbini se treba pravedno odlučivati na referendumu", naveli su iz CZIP-a.

Traže podršku poslanika za referendum

Ekološki pokret "Ozon" i Ekološko društvo "Breznica" smatraju da radovi koji se trenutno izvode u koritu rijeke Tare degradiraju njenu ekosistemsku vrijednost, što nanosi nesagledive ekološke i ekonomske posledice i predstavlja dalje obesmišljavanje Ustavom definisanog razvojnog pravca ekološke države.

"Upravo zato pozivamo poslanike Skupštine Crne Gore da pomognu organizovanje referenduma na kom bi se građani izjasnili oko toga da li žele da se zbog potrebe izgradnje autoputa mijenja njen prirodni izgled, koji ima svoje specifičnosti kao što su sezonske varijacije, ali upravo zato i neprocjenjivu vrijednost i jedinstvenost".

Kako je autoput jedan od najvećih infrastrukturnih projekata, kako su naveli, pa samim tim ga prati i mnogo kontroverzi, smatraju da se mora održati referendum u slučajevima kada se njegovom realizacijom ugrožavaju prirodni resursi po kojima je Crna Gora prepoznatljiva i koji treba da služe za potrebe nacionalnog brendiranja ekološke države, "što je po nama jedini razvojni pravac, koji dobrim upravljanjem može garantovati ekonomske benefite za građane sadašnjih i budućih generacija".

"Naše organizacije će o ovoj inicijativi obavijestiti i skupštinski Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje i tražiti da se inicira kontrolno saslušanje predstavnika Vlade zbog obesmišljavanja Deklaracije o zaštiti rijeke Tare, pa samim tim i ponižavanje Skupštine Crne Gore", navodi se u saopštenju "Ozona" i "Breznice".

Šljivančanin: Ubijaju nam Taru

Iz Demokratske Crne Gore poručili su da se u Crnoj Gori trenutno dešava najveći ekocid na teritoriji Evrope.

"Ubijaju nam Taru! Ne ubija rijeku Taru kineski investitor. Ubijaju je DPS-ovi funkcioneri koji su djetinjstvo proveli kraj te rijeke. Nijesmo navikli da iskazuju emocije ka bilo čemu osim prema svom džepu", saopštio je odbornik Demokrata u SO Žabljak Darko Šljivančanin.

On je naveo da je situacija zabrinjavajuća i sa srednjim tokom Tare, koji je dat na upravljanje preduzeću Nacionalni parkovi Crne Gore.

"Srednjim tokom ove rijeke pliva otpad, automobilske gume, tako da fotografije šalju potpuno drugu sliku o realnom stanju, iako se iz nacionalnog parka ponose turističkom infrastrukturom. Naime, ne postoji adekvatno mjesto za presvlačenje turista, poljski toaleti su nesanitarni i izvor su zaraze, a prethonu deceniju niko iz NP se nije odvažio da očisti korito rijeke", naveo je Šljivančanin.

(foto: mans)

Portal Analitika