Abiznis

Još ćute o detaljima izmjena PDV-a

Izmjene i dopune Zakona o PDV-u su u završnoj fazi. U ovom momentu ne možemo informisati o pojedinostima koje su obuhvaćene ovim izmjenama, dok se ne okonča kompletan postupak oko nacrta zakona - kazali su u Ministarstvu finansija
Još ćute o detaljima izmjena PDV-a
PobjedaIzvor

Ministarstvo finansija privodi kraju izmjene i dopune Zakona o PDV-u, ali su Pobjedi kazali da do okončanja nacrta ne mogu saopštiti šta će biti promijenjeno. Podsjetimo da je od januara stopa ovog poreza u Crnoj Gori sa 19 povećana na 21 odsto. Niža stopa od sedam odsto nije povećavana. - Ministarstvo finansija radi na izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u, čija je izrada u završnoj fazi. U ovom momentu ne možemo informisati o pojedinostima koje su obuhvaćene ovim izmjenama, dok se ne okonča kompletan postupak oko nacrta zakona - naveli su iz Ministarstva u odgovoru na pitanje šta sadrže izmjene koje se pripremaju.

Podsjetimo da je prije par dana i iz Poreske uprave saopšteno da je kroz tvining projekat urađena analiza nacionalnog zakonodavstva u oblasti direktnih i indirektnih poreza, ali detalji nijesu još objelodanjeni. Preliminarni podaci Ministarstva finansija govore da je u periodu od januara do avgusta naplaćeno 1,09 milijardi eura prihoda budžeta, što je 11,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine. 

 - Sve najznačajnije kategorije zabilježile su rast u odnosu na isti prošlogodišnji period. Naplata PDV-a je povećana 15,4 odsto, poreza na dobit 30 odsto, na promet nepokretnosti 23,2 odsto, na dohodak osam odsto i akciza jedan odsto. Uplata doprinosa veća je 6,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, taksi 24,2 odsto, naknada 44,2 odsto i primici od otplate kredita 39,5 odsto - saopštili su prije dva dana predstavnici Ministarstva u parlamentu.

POMOĆ ŠPANIJE

Iz Ministarstva finansija u odgovoru našoj redakciji su pojasnili da su programom rada Vlade za IV kvartal, zbog daljeg usklađivanja s pravnom tekovinom EU, predviđene izmjene ovog zakona. - Ministarstvu finansija ekspertsku pomoć u ovim izmjenama pruža Poreska uprava Španije, shodno dobijenoj podršci kroz projekat koji se finansira iz pretpristupnih sredstava (IPA) EK - dodali su iz Ministarstva. Na pitanje da li je među izmjenama i ukidanje izuzeća od plaćanja ovog poreza, za izgradnju auto-puta, investicije u hotelske objekte, kapacitete za prehrambenu industriju i proizvodnju električne energije, kako je nagoviješteno u informaciji o Planu ispunjenja završnih mjerila za zatvaranje pregovora u poglavlju 16 – Porezi, ili će to biti ostavljeno za narednu i 2020. iz Ministarstva finansija su kratko odgovorili da će se one analizirati.

- Poreska izuzeća koja su propisana zakonom biće predmet analize Ministarstva finansija - saopštili su iz Ministarstva. Pojasnili su da su, shodno pregovaračkoj poziciji, naredne izmjene ovog zakona planirane za IV kvartal 2019. i 2020. - Izmjenama Zakona o PDV-u koje su planirane za period 2018-2020, u potpunosti će se izvršiti usklađivanje s direktivama Savjeta 2008/9, 2010/66, 1983/182 i 2009/132. Takođe, nacionalno zakonodavstvo će biti u potpunosti usklađeno s pravilima o izdavanju računa koja su propisana direktivama 2006/112 i 2010/45, kao i postupcima za sprečavanje poreske evazije i utaje koji su propisani direktivama 2006/112 i 2009/69. Crna Gora će najkasnije do dana pristupanja EU uskladiti odredbe Zakona o porezu na dodatu vrijednost s pravnom tekovinom EU i to s odredbama koje se odnose na naplatu PDV-a u uslovima zajedničkog tržišta i s odredbama koje se odnose na oporezivanje transakcija unutar EU - pojasnili su iz Ministarstva izmjene koje nas očekuju u narednim godinama.

POLOVNA ROBA

U Programu rada Vlade za tekuću godinu, koji je usvojen u martu, između ostalog je navedeno da su u planu izmjene zakona o ovom porezu u dijelu koji se odnosi na oporezivanje polovnih proizvoda i putničkih agencija. Podsjetimo da su tada Pobjedi iz Ministarstva finansija kazali da nema razloga za smanjenje stope PDV-a na polovne proizvode, ali su pojasnili da je predviđeno dalje usaglašavanje pojedinih odredbi.

Oni su objasnili da Direktiva 2006/112 EZ o zajedničkom sistemu propisuje obavezu država članica za uvođenje jedne opšte stope PDV-a, kao i mogućnost propisivanja do dvije niže stope, ali samo na proizvode i usluge koji su propisani aneksom Direktive. - Polovni proizvodi i usluge putničkih agencija su obuhvaćeni višom stopom, tako da ne postoje ni razlozi ni mogućnosti u Crnoj Gori da se oporezuju po nekoj drugoj stopi – kategorični su tada bili u ovom Vladinom resoru. Na pitanje kako je u EU precizirano oporezivanje putničkih agencija, iz Ministarstva su objasnili da je to regulisano Direktivom 2006/112 EZ. - Propisana su posebna pravila na oporezive transakcije koje obavljaju putnički agenti u svoje ime i koriste isporuke proizvoda i usluga od strane drugih poreskih obveznika u organizaciji putovanja. Organizatori putovanja se smatraju putničkim agentima.

Navedene odredbe se ne odnose na putničke agente koji djeluju kao posrednici. Ako putnički agent transakcije povjerava drugim poreskim obveznicima van granica zajednice (EU) takve transakcije se smatraju posredovanjem i izuzete su od oporezivanja. Ako su transakcije obavljene dijelom u EU, a dijelom van moguće je izuzeti samo onaj dio usluga putničkog agenta koji se odnosi na transakcije van EU - objasnili su tada iz Ministarstva. Posebnim odredbama Direktive 2006/112 EZ pod upotrebljavanom robom (polovni proizvodi) se smatraju pokretne stvari koje su pogodne za dalje korišćenje u stanju u kojem se nalazi ili nakon popravke.

Portal Analitika