Na pres konferenciji u OŠ Štampar Makarije govoriće predstavnici đačkog parlamenta Itana Vučunić i Ilija Ivanov, Generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje Arijana Nikolić Vučinić, šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Osama Kogali, generalna direktorka Telenora Crne Gore Sandra Štajner i direktorica OŠ Štampar Makarije Nataša Vlahović.
“Cilj nam je da kroz uvođenje digitalne pedagogije poboljšamo kvalitet obrazovanja u 21. vijeku i time podržimo škole da kod djece razvijaju digitalnu pismenost i aktivno doprinose poboljšanju obrazovnih postignuća i dostizanju zahtjeva modernog tržišta rada”, ističe Nikolić Vučinić.
Osnovna škola Štampar Makarije je, zahvaljujući podršci Telenora, dobila novu kompjutersku laboratoriju koja će biti na raspolaganju nastavnicima da izvode nastavu uz aktivno korišćenje digitalnih tehnologija.
"U Telenoru, bezbjednošću djece na internetu bavimo se već sedam godina, tokom kojih smo više od 20.000 osnovaca naučili osnovama online bezbjednosti. Projektom ,,Digitalna bezbjednost za svako dijete" želimo da sva djeca u Crnoj Gori imaju mogućnost da steknu digitalnu pismenost, u sigurnom internet okruženju“, kaže Sandra Štajner, generalna direktorka Telenora Crne Gore.
U okviru ove inicijative, djeca će odabrane lekcije učiti kroz video produkciju i druge interaktivne aktivnosti koje uključuju upotrebu digitalnih medija u učionici.

“Raduje nas što je naša škola odabrana za ovaj pionirski poduhvat koji vodi ka tome da škole postanu lideri digitalnog opismenjavanja lokalnih zajednica” poručuje Vlahović.
Ova je pilot inicijativa nastala kao odgovor na podatke iz istraživanja UNICEF-a iz 2016. koje je pokazalo da svaki peti roditelj i svako deseto dijete u Crnoj Gori ne koriste internet. Štaviše, svaki drugi roditelj želi da u školi djeteta dobije informacije o tome kako da mu pomogne da se digitalno i medijski opismeni.
“Podaci nam govore da treba da u škole uvedemo digitalnu pedagogiju i digitalnu pismenost, kao i da kroz škole dođemo do roditelja i da napravimo relevantne resurse za digitalno opismenjavanje roditelja, nastavnika i djece. To je upravo ono čime ćemo se baviti kroz pilot inicijativu u ovoj školi” poručuje Kogali i dodaje da će se u novembru, zajedno s Univerzitetom Sapienca u Rimu, organizovati treining digitalne pedagogije za nastavnike OŠ Štampar Makarije.
Da bi se nastavnici sistemski podržali u razvijanju digitalne pismenosti i primjeni digitalne pedagogije, u toku je istraživanje o njihovim znanjima, stavovima i ponašanjima na internetu.
“Zajedno s UNICEF-om i uz podršku Telenora, sprovodimo nacionalno reprezentativno istraživanje o digitalnim vještinama nastavnika osnovnih i srednjih škola Crne Gore. Na osnovu rezultata ovog istraživanja, razvijaćemo dalje našu strategiju transformacije obrazovnog sistema u digitalnom dobu”, zaključuje Nikolić Vučinić.