Saradnja je na inicijativu RTCG-a raskinuta 1. oktobra, a Pobjeda je juče objavila detalje dokumenta u čijem članu 2 piše da „nema neriješenih i neizmirenih međusobnih obaveza po ovom ugovoru“.
NADLEŽNOST
Komentarišući raskid saradnje između ove NVO i Javnog servisa, Drašković, koji je 7. juna inicirao smjenu generalne direktorice ove kuće Andrijane Kadije, upravo zbog ugovora sa CGO, kazao je juče da je takva inicijativa bila njegova dužnost prema građanima naše države „jer je taj dokument bio u suprotnosti sa Zakonom“.
– Sad se bavim aktuelnim pitanjima u Javnom servisu, a bivši menadžment je jednostavno – bivši – dodao je on.
Predsjednik Savjeta RTCG Ivan Jovetić kazao je Pobjedi da su ugovori u nadležnosti menadžmenta, ali da ovo tijelo uvijek mora biti upoznato sa svim važnim informacijama, kako prema odredbama Statuta tako i prema posebnom zaključku Savjeta.
- Raskid bilo kog potpisanog ugovora znači i obavezu informisanja Savjeta RTCG u vezi sa razlozima i osnovom raskida, kao i izmirenju svih eventualnih obaveza ka ili od RTCG - naveo je on.
Vjeruje da će menadžment Javnog servisa „raditi na realizaciji Centra za razvoj koji bi adekvatno radio na projektima od interesa za RTCG uključujući i programe koje sprovodi i finansira Delegacija EU, kao i Evropska komisija, ali u drugačijem formatu“.
- Menadžment će u tom smislu uvijek imati podršku Savjeta RTCG - naglasio je Jovetić.
Član Savjeta Javnog servisa Milan Radović žali što je došlo do sporazumnog raskida ugovora između CGO i RTCG „nakon usvajanja aneksa 2 za koji je i AEM utvrdio da eliminiše neprimjerene uticaje koji su se mogli dešavati po osnovnom ugovoru“.
- Javni servis i novinari mogu imati koristi od projekata sa civilnim sektorom i nadam se da će ih u budućnosti biti - rekao je on.
UGOVOR
Radović je na sjednici Savjeta RTCG u aprilu podstakao raspravu o spornom dokumentu, koji je ta medijska kuća potpisala sa CGO, jer je smatrao da se njime „degradira uredništvo te kuće i ugrožava programska nezavisnost“.
Vrijednost ovog projekta je 124.309,49 eura, od čega je bilo predviđeno da se dio izdvoji za novinarske honorare zaposlenima u toj medijskoj kući. Delegacija EU u Crnoj Gori je za ovaj projekat izdvojila 111.878,54 eura, a CGO 12.430,95 eura.
Ugovor koji se realizovao uz podršku Delegacije EU u Crnoj Gori sastavljen je 16. januara, a bilo je predviđeno da saradnja traje do 19. decembra.
U sporazumnom raskidu ugovora piše da ne postoje „bilo kakva uzajamna potraživanja, odnosno dugovanja, kako između ugovornih strana, tako ni prema trećim licima koja su na bilo kakav način uključena u ovaj ugovor, a koja bi ta svoja potraživanja mogla usmjeriti prema nekoj od ugovornih strana“.