Politika

Crna Gora ušla u zahtjevniju fazu pregovora sa EU

Crna Gora je ušla u zahtjevniju fazu zatvaranja poglavlja, pa obaveze iz pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom moraju biti u vrhu prioriteta nadležnih resora, kako bi se ispoštovali definisani rokovi, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Vlade.
Crna Gora ušla u zahtjevniju fazu pregovora sa EU
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno, Vlada je usvojila informacije o planu ispunjenja završnih mjerila za privremeno zatvaranje pregovora u poglavljima 2 – Sloboda kretanja radnika, 4 - Sloboda kretanja kapitala, 5 - Javne nabavke, 6 - Privredno pravo, 7 - Pravo intelektualne svojine, 10 - Informatičko društvo i mediji, 15 – Energetika i 31 - Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o graničnoj kontroli čije je donošenje, kako je saopšteno, neophodno radi usaglašavanja poslova granične kontrole sa pravnom tekovinom evropskog zakonodavstva, imajući u vidu da je Crna Gora jedan od kandidata za ulazak u EU, i da će po ulasku biti dio šengenskog prostora.

„Predloženim odredbama unaprijediće se obavljanje granične kontrole, što će doprinijeti i boljoj bezbijednosti na crnogorskim granicama, a samim tim i boljoj bezbjednosti Crne Gore uopšte“, kaže se u saopštenju.

Utvrđen je i Predlog zakona o dopunama Zakona o javnim izvršiteljima, kojim je predviđena obaveza
javnih izvršitelja da Agenciji za sprečavanje korupcije podnose izvještaje o prihodima i imovini, u skladu sa zakonom kojim se uređuje sprječavanje korupcije.

„Takođe, unaprijediće se odredbe o disciplinskoj odgovornosti, tako što će preduzimanje službenih radnji koje je suprotno zakonu biti propisano kao teža disciplinska povreda, čime će se doprinijeti zaštiti prava i interesa stranaka i drugih učesnika u izvršnom postupku“, navodi se u saopštenju.

Vlada je donijela Uredbu o stručnom osposobljavanju i usavršavanju državnih službenika i namještenika, kao i Uredbu o programu i načinu polaganja stručnog ispita za rad u državnim organima.

Usvojena je Informacija o zaključivanju Tehničkog aranžmana između ministarstava odbrane Crne Gore i Slovenije o logističkoj podršci prilikom učešća u NATO ojačanom prisustvu (eFP) u Letoniji i potpisivanju Izjave o prenosu prava korišćenja uređaja veze za potrebe učešća u eFP, sa Predlogom tehničkog aranžmana i Izjavom o prenosu prava.

Navodi se da će, u skladu sa Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost, jedno izviđačko odjeljenje Vojske Crne Gore, veličine do devet pripadnika, biće raspoređeno u borbenoj grupi u Letoniji, u okviru izviđačkog voda Oružanih snaga Slovenije, pod kanadskom komandom.

„Takođe, osim jednog izviđačkog voda, Vojska Crne Gore će u borbenoj grupi u Letoniji rasporediti i jednog štabnog oficira“, dodaje se u saopštenju.

Usvojena je Informacija o naknadnoj (follow up) koordinisanoj evaluaciji ustanova visokog obrazovanja u Crnoj Gori, sa Izvještajem koji je pripremila Evropska asocijacija univerziteta.

„U okviru projekta „Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost“ koji realizuju Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo nauke, a koji se finansira iz kredita Svjetske banke, sprovedena je naknadna eksterna evaluacija ustanova visokog obrazovanja u Crnoj Gori“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je evaluaciju devet ustanova sproveo tim nezavisnih međunarodnih eksperata, koje je angažovala Evropska asocijacija univerziteta (EUA), u okviru Programa za institucionalnu evaluaciju (IEP). Prethodna evalucija sprovedena je 2013/2014. godine.

U skladu sa važećom procedurom, EUA-IEP izradio devet pojedinačnih izvještaja za svaku ustanovu i jedan sumarni izvještaj o sistemu visokog obrazovanja u Crnoj Gori, sa preporukama na nacionalnom i institucionalnom nivou.

„Ocijenjeno je da u poređenju sa 2014.godinom, postoje osjetne i pozitivne promjene u pravnom i finansijskom okviru, kao i u ustanovama, i da se sve što je učinjeno tokom posljednje četiri godine može smatrati prvim, ali važnim korakom u dugom procesu reforme sistema visokog obrazovanja“, kaže se u saopštenju.

Portal Analitika