Crna hronika

Istražitelji provjeravaju porijeklo imovine kriminalnih grupa

– Istražitelji provjeravaju porijeklo imovine članova kriminalnih grupa iz Kotora, Budve, Bara, Nikšića i Podgorice, za koje se sumnja da je stečena ilegalno. Kako saznajemo, istražitelji detaljno analiziraju porijeklo imovine osoba bliskih članovima organizovanih kriminalnih grupa, kao i bankovne račune u zemlji i inostranstvu. 
Istražitelji provjeravaju porijeklo imovine kriminalnih grupa
Nova PobjedaIzvor

U toku je obrada više osoba za koje postoje indicije da su nelagalno stekle novac i tako uložile u nekretnine. Prema saznanjima Pobjede, na provjeri je pokretna i nepokretna imovina „škaljaraca“, „kavačana“, barskog i budvanskog kriminalnog klana, kao i određenih grupacija iz Podgorice i Nikšića. Sve prikupljene dokaze i podatke policija će dostaviti Specijalnom tužilaštvu.

Tokom proteklih godina istražitelji su tokom izviđajnih postupaka u više navrata prikupljali finansijske podatke o pokretnoj i nepokretnoj imovini članova organizovanih kriminalnih grupa. Provjeravani su bankovni računi, depoziti, hartije od vrijednosti, kao i porijeklo novca u bankovnim sefovima, stanovi, kuće, poslovni prostori, razne dragocjenosti, vozila visoke klase, luksuzna plovila, registrovano oružje…

Osim imovine u Crnoj Gori, pod lupom je porijeklo imovine koju članovi kriminalnih grupa imaju u inostranstvu. Provjerava se i imovina članova njihovih porodica, prijatelja, kumova, kao i osoba za koje se sumnja da su povezane sa kriminalnim radnjama. Finansijske provjere se obavljaju paralelno sa istragom koja se sprovodi prema nekoj grupi za krivična djela organizovanog kriminala, zelenaštva, pranja novca, krijumčarenja narkotika, visoke korupcije. Istražitelji provjeravaju kompletnu finansijsku dokumentaciju kako bi utvrdili činjenice o pokretnoj i nepokretnoj imovini osoba koje su pod istragom. Istražitelji sumnjaju da su članovi koji su pod obradom stekli nekretnine i novac od zelenaštva, prodaje droge, a da su uporedo počinili i krivična djela davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti i pranje novca, nedozvoljeno držanje oružja...

Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo tražilo je u finansijskoj istrazi protiv Slobodana Kašćelana i njegovih saradnika da im se blokira više od petnaest nekretnina zbog sumnje da su stečene nezakonito. Specijalno tužilaštvo je nakon opsežne istrage došlo do podataka koji ukazuju na osnovanu sumnju da je više od petnaest nekretnina, koje su u vlasništvu Kašćelana i njemu bliskih osoba, stečene od novca za koji ne postoji pokriće.

Finansijska istraga protiv „kavačke grupe“ vodi se uporedo sa krivičnim postupkom koji je u toku zbog sumnje da je 15 osoba iz tog klana počinilo više krivičnih djela. Prije mjesec direktor Uprave policije Veselin Veljović najavio je da će inicirati provjeru imovine bezbjednosno interesantnih osoba. - Iniciraćemo postupke provjera stečene imovine bezbjednosno interesantnih lica, njihovih porodica i povezanih lica. I zajedno sa drugim organima pokrenuti postupke za oduzimanje imovine u skladu sa zakonskom procedurom. Znajući da njihova moć potiče iz novca stečenog kriminalnim djelovanjem – kazao je Veljović. 

Portal Analitika