Iz Udruženja roditelji i ministarstva prosvjete najavljuju završetak projekta koji se bavi problemom vršnjačkog nasilja.
Najnoviji slučaj tuče među đacima dolazi iz bjelopoljske elektro-ekonomske škole. Naša televizija došla je do snimka incidenta koji se dogodio početkom oktobra. Tada je povrijeđen i pomoćnik direktora.
“Vidio sam u jednom momentu da jednog učenika napadaju i pokusao sam da ga spasim. Prilikom te intervencije osjetio sam bol u ruci, kasnije je došlo do povrede, tako da o tome ne zelim ni pričati” kazao je pomoćnik direktora Srednje elektro-ekonomske škole Miladin Peković.
Zbog tuče iz škole je isključeno devet đaka. Upravo su takve mjere dale rezultate u suzbijanju vršnjackog nasilja u srednjoj elektrotehničkoj školi Vaso Aligrudić, u kojoj je ranije zabiljezen veliki broj incidenata među vršnjacima. Danas pravila u toj skoli moraju svi poštovati.
“Mogu roditelji da se bune koliko god hoće. Oni dođu i kažu – pa dobro, to je prvi put direktore, a oprostite na to. Ja samo kažem – gospodo, znate li, hiljadu i trista ih je, kada bi svi imali prvi put onda bi ovdje svaki dan bila klanica. Po trideset tuča bi bilo i šta bi onda napravili”, kazao je direktor Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” Veselin Pićurić.
Od početka godine, maloljetnici su počinili više od 50 krivičnih djela.
Od ovih krivičnih djela 62,7 odsto odnosi se na krivična djela teška tjelesna povreda, laka tjelesna povreda i nasilničko ponašanje. Važno je naglasiti da su maloljetna lica muškog pola u preko 95% i izvršioci i žrtve ovih krivičnih djela.
Iz Zavoda za školstvo kazu da opada pojava vršnjackog nasilja, ali dodaju da ce istraživanje koje sprovodi Udruženje roditelji sa partnerima, detaljnije pokazati koliko je nasilje prisutno među đacima.
“Ono što znamo sigurno, to je da su škole u 2017. godini pokrenule postupak razrješenja nekog vršnjackog nasilja u nekih 300, 305 slucajeva. Najnovije podatke o pojavi vršnjackog nasilja imaćemo vjerovatno krajem novembra kada NVO Udruzenje roditelji sprovodi jedno veliko istrazivanje” kazao je Radoje Novović iz Zavoda za školstvo.
“Obuhvatice analizu poravnog okvira jer negdje smatramo da je tu jedan od ključnih problema. Mora se raditi na prevenciji i obezbjeđivanju i adekvatne podrske i servisa za djecu koja ucestvuju u tim takvim situacijama . Tako da je i to 1 od ključnih ciljeva ovog projekta”, kazala je Kristina Mihajlović iz Udruženja roditelji.
Projekat finansira Evropska unija. O vršnjačkom nasilju govorio je nedavno u skupštini i ministar unutrašnjih poslova, Mevludin Nuhodžić, koji je odgovarajući na pitanja, poručio da se protiv tog problema moraju udruženo boriti, država, obrazovne institucije i roditelji.