Društvo

Budi promjena koju želiš da vidiš u svijetu

SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica započeo je obuku za vršnjačke edukatore na temu nenasilne razrade konflikta. Prvi modul obuke sproveden je 3-4. novembra u prostorijama Omladinskog centra u Podgorici a naredna dva modula planirana su za 10-11. i 17-18. novembar. Ova obuka jedna je od aktivnosti projekta „Snaga je u jednakosti i toleranciji“ koji sprovodi SOS Podgorica uz finansijsku podršku Ministarstva sporta. Cilj projekta je da ojača kapacitete mladih u oblasti prevencije nasilja, zlostavljanja, govora mržnje i diskriminacije.
Budi promjena koju želiš da vidiš u svijetu
Izvor

Tema prvog modula bila je fokusirana na razvoj ključnih socio-emocionalnih vještina, prije svega na timskom radu i osnovama komunikacije u timu te na pitanje identiteta i poštovanja ljudskih prava. Kroz praktične vježbe i diskusije učesnici su imali priliku da nauče šta je to potrebno da bi jedan tim uspješno funkcionisao, kao i da nadograde  postojeća znanja i vještine uz pomoć kojih će graditi kvalitetnije odnose sa porodicom i vršnjacima.

Trening je ispred Ministarstva sporta otvorio gospodin Krsto Vukadinović, koji je mladima približio djelatnost Direktorata za mlade koje funkcioniše unutar Ministarstva sporta, objasnio ciljeve Strategije za mlade i informisao ih o povoljnostima koje nudi Evropska omladinska kartica - EYCA.

„Vrata Ministartstva sporta su za vas uvijek otvorena. Pozivam vas da kad god imate neku ideju dođete da porazgovaramo o njoj da vidimo šta se može uraditi po tom pitanju. Vaše mišljenje nama je važno i podstičemo vas da se uključite u kreiranje strateških akcionih dokumenata na nacionalnom i lokalnom nivou. Mi postojimo da bi vama olakšali da se bavite aktivizmom i ispunite svoje potencijale a i potencijale zajednice u kojoj živite „ – istakao je gospodin Vukadinović.

“Način na koji danas stičemo znanja i učimo, ali i radimo, zahtijeva od nas da budemo pojedinci koji umiju i žele zajedno da rade, istražuju, uče i slijede zajedničke dogovorene ciljeve. Potrebno je na uspjeh gledati kao na rezultat saradnje, a ne samo kao rezultat takmičenja, što je do sada gotovo uvijek bila praksa“ - izjavila je pedagogica Vanja Rakočević, jedna od trenerica na obuci.

“Jedna od važnih tema za mlade na kojoj smo radili sa njima jeste pitanje identiteta i prihvatanje različitosti i poštovanja ljudskih prava. Mladi jasno prepoznaju nejednakost u društvu ali u dijelu prepoznavanja ugrožavanja prava pa čak i nekih oblika nasilja poneki od njih još uvijek ne prepoznaju djelovanje iz pozicije moći i autoriteta kao narušavanje integriteta njih samih, što je pokazatelj da se na ovom pitanju mora dodatno raditi sa njima. Učesnice i učesnici programa su veoma motivisani za rad u zajednici i doprinos dobrobiti drugih, ali i lični razvoj, što mi je vođenje mog dijela obuke učinilo velikim zadovoljstvom i na neki način napunilo i baterije i srce“ - izjavila je Aleksandra Gligorović, jedna od trenerica na obuci.

Portal Analitika